Chociaż usunięcie trzeciego migdałka nie musi być przyczyną chrapania, zabieg ten może prowadzić do obturacyjnego bezdechu sennego. Stan ten, który powoduje zapadanie się gardła podczas snu, jest częstym skutkiem ubocznym operacji usunięcia migdałków. Dowiedz się więcej o przyczynach, leczeniu i zapobieganiu chrapaniu u dzieci.
Obturacyjny bezdech senny przyczyną chrapania u dzieci po usunięciu trzeciego migdałka
Dzieci z obturacyjnym bezdechem sennym mogą w ogóle nie chrapać, ale mogą u nich występować różne objawy. Chrapanie jest normalnym elementem dorastania. Zazwyczaj powiększone migdałki i migdałki nie powodują problemów. Jednak około 7% dzieci chrapie, podczas gdy u 2% występują nocne przerwy w oddychaniu, a 2% cierpi na obturacyjny bezdech senny. Niezależnie od przyczyny chrapania, dzieci z powiększonymi migdałkami i migdałkami mogą mieć problemy ze snem.
Chrapanie może być objawem OSA, a rozróżnienie tych dwóch chorób może być trudne. Chociaż istnieje wiele metod leczenia bezdechu sennego, u większości pacjentów poprawa następuje po zastosowaniu aparatu CPAP. Z zabiegiem tonsillektomii wiąże się jednak kilka czynników ryzyka. Jeśli jednak u Twojego dziecka epizody chrapania występują od wielu miesięcy, nadszedł czas, aby porozmawiać z lekarzem w celu ustalenia najlepszego sposobu leczenia.
Podczas snu dziecka mięśnie gardła rozluźniają się. Połączenie rozluźnionych mięśni i niskiego ciśnienia powietrza powoduje zapadanie się gardła. W tym czasie dziecko nie może oddychać, częściowo wybudza się ze snu i mimowolnie sapie. Jest to objaw obturacyjnego bezdechu sennego (ang. obstructive sleep apnea, OSA).
Chociaż większość rodziców ma pokusę, aby pocieszyć chrapiące dziecko, ważne jest, aby zrozumieć ryzyko i korzyści związane z zabiegiem chirurgicznym. Oprócz braku korzyści, dziecko z OSA może doświadczać wielu problemów medycznych, behawioralnych i związanych z nauką. Lekarz może zdecydować się na wykonanie tonsillektomii lub usunięcie migdałków w celu zmniejszenia nasilenia tych objawów.
Chociaż adenotonsillektomia jest skutecznym zabiegiem w przypadku niepowikłanego OSA, może nie być odpowiednią metodą leczenia u każdego dziecka. Jeśli dolegliwości mają charakter przewlekły lub nawracają, najlepszym rozwiązaniem może być leczenie lekami przeciwzapalnymi. Jeśli u dziecka wystąpił epizod chrapania, może być zalecane wykonanie badania polisomnograficznego.
Architektura snu powoduje zapadanie się gardła
Chociaż usunięcie trzeciego migdałka jest uważane za udany zabieg chirurgiczny, ważne jest, aby zrozumieć, że zaburzenie to jest bardziej kwestią architektury snu niż faktycznego problemu z migdałkami. Słaby sen może wpływać na zachowanie i wydajność w ciągu dnia. Problem polega na tym, że mózg nieustannie stara się wybudzić dziecko z głębokiego snu, zanim poziom tlenu we krwi spadnie zbyt nisko. Skutkiem tego jest nieefektywny sen i niedostateczny wypoczynek.
W tym zaburzeniu drogi oddechowe zwężają się, co zmusza do zamknięcia ust i zapadnięcia się części gardła. W takiej sytuacji dziecko na krótko budzi się i wchodzi w płytką fazę snu. Dziecko może przechodzić przez kilka cykli w ciągu jednej godziny, co skutkuje zaburzoną architekturą snu i mniejszą ilością czasu spędzanego w głębokich fazach snu. Jest to tak zwany bezdech.
Inną częstą cechą zapalenia migdałków jest przerost migdałków podniebiennych. Postuluje się, że jest to czynnik ryzyka wystąpienia SUDI. Suzuki i wsp. zaproponowali, że migdałki podniebienne mogą zwężać górne drogi oddechowe poprzez blokowanie gardła. Jeśli migdałki zapadłyby się, gardło pacjenta zapadłoby się.
Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego
Najczęstszą przyczyną obturacyjnego bezdechu sennego u dzieci są powiększone migdałki i migdałki. Powiększone migdałki i migdałki blokują przewody nosowe, utrudniając oddychanie przez nos. Ponieważ drogi oddechowe w głowie są chronione przez liczne mięśnie, tkanki te w naturalny sposób zbliżają się do siebie i drogi oddechowe ulegają częściowemu zamknięciu.
Leczenie obturacyjnych przerw w oddychaniu podczas snu u dziecka po usunięciu gardła jest możliwe. Chociaż dzieci mogą chrapać, zaburzenie to może również powodować problemy z zachowaniem i nauką. W większości przypadków leczenie polega na usunięciu trzeciego migdałka. Istnieją jednak inne opcje dla dzieci, takie jak operacja lub domowe sposoby leczenia.
Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańska Akademia Otolaryngologii oraz Chirurgii Głowy i Szyi zalecają chirurgiczne usunięcie trzeciego migdałka jako pierwszą opcję leczenia OSA u zdrowych dzieci. Organizacje te sugerują również, że inne formy leczenia, takie jak adenotonsillektomia, nie są właściwą opcją.
Jeżeli leczenie obturacyjnej afazji sennej u dziecka nie przynosi rezultatów, migdałek może zostać usunięty. Operacja może powodować dyskomfort lub ból, a dziecko może mieć problemy z przełykaniem. Niektóre dzieci po operacji wymagają podawania płynów w szpitalu. Istnieje także ryzyko infekcji, dlatego bardzo ważne jest uważne monitorowanie dziecka.
Leczenie pierwotnego chrapania
Jedną z głównych przyczyn chrapania u dzieci są powiększone migdałki lub migdałki. Choć faktyczna przyczyna bezdechu sennego nie jest jeszcze znana, lekarze są w stanie usunąć migdałki u dzieci, aby złagodzić objawy. Jednak w niektórych przypadkach zabieg ten może nie wystarczyć do wyeliminowania chrapania. Usunięcie migdałków może prowadzić do powstania problemów wtórnych, takich jak migdałki.
Chociaż korzyści płynące z chirurgicznego leczenia pierwotnego chrapania nie są jednoznaczne, lekarze mają wiele pytań, na które muszą odpowiedzieć. Chociaż zabieg ten może wyleczyć dziecko z chrapania, nie eliminuje on leżących u jego podłoża zaburzeń snu. U niektórych dzieci po usunięciu trzeciego migdałka dochodzi do rozwoju pewnego rodzaju zaburzeń snu. Na szczęście istnieją metody leczenia chrapania u dzieci, w tym usunięcie trzeciego migdałka.
Jeśli dolegliwości utrzymują się, lekarz może zalecić tonsillektomię lub adenoidektomię. Leczenie pierwotnego chrapania u dziecka po usunięciu trzeciego migdałka powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka. Na przykład, dziecko z OSAS może wymagać CPAP lub elektromiografii powierzchniowej. W takich przypadkach korzystne może być zastosowanie aparatu CPAP w celu złagodzenia objawów bezdechu sennego.
OSAS u dzieci często wiąże się z zaburzeniami funkcji poznawczych i problemami z zachowaniem. Zaburzenia oddychania w czasie snu wiążą się także z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym z niewydolnością serca i nadciśnieniem płucnym. Konieczne są dalsze badania w celu określenia pełnego wpływu pierwotnego chrapania u dzieci. Leczenie jest jednak ważne w terapii tego schorzenia, niezależnie od jego przyczyny.
Chociaż leczenie pierwotnego chrapania u dziecka po usunięciu trzeciego migdałka jest procesem złożonym, korzyści z usunięcia migdałków są dobrze znane. Najbardziej oczywistą korzyścią jest wyeliminowanie chrapania. Oprócz powodowania dyskomfortu, usunięcie trzeciego migdałka może prowadzić do bezdechu sennego, który wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niewydolności serca i udaru mózgu. W celu potwierdzenia rozpoznania i leczenia może być konieczne przeprowadzenie badania snu.
Chrapanie u dziecka może być spowodowane wieloma schorzeniami. Niektóre osoby mogą cierpieć na alergie, które wpływają na ich układ oddechowy i powodują chrapanie. Do innych schorzeń mogą należeć skrzywiona przegroda nosowa, astma, alergie i problemy z oddychaniem. Na przykład narażenie na dym tytoniowy może prowadzić do bezdechu sennego u dzieci. Narażenie na środowiskowy dym tytoniowy może również prowadzić do zwiększonego ryzyka chrapania u dzieci.
Podobne tematy