Istnieje wiele czynników, które odgrywają rolę w rozwoju chrapania. Na przykład, otyłość i niektóre nieprawidłowości w budowie twarzoczaszki mogą powodować mniejszą poprawę po zabiegu chirurgicznym. Również wiek może odgrywać rolę w rozwoju chrapania. Podczas gdy dobry sen pozostaje niezmienny, wzorce snu ulegają zmianie. Dlatego wczesne leczenie chrapania może prowadzić do poprawy jakości snu.
Dzieci
Dostępne są różne opcje leczenia bezdechu sennego u dzieci, w tym operacja usunięcia migdałków i migdałków, która również może zmniejszyć chrapanie. Zabiegi chirurgiczne są ostatecznością, choć w niektórych przypadkach można zastosować odchudzanie. Jeśli u dziecka nie występuje żadna choroba podstawowa, odchudzanie również może być dobrym rozwiązaniem. Zanim jednak podejmie się jakiekolwiek leczenie, ważne jest, by zrozumieć przyczynę problemu chrapania.
Niektóre z popularnych rozwiązań problemu chrapania u dzieci to utrzymywanie odpowiedniej wagi, poranne i wieczorne drzemki oraz uprawianie sportu. Pływanie może poprawić wydolność płuc i zmniejszyć chrapanie u dzieci. Dzieci powinny także pamiętać o tym, jak ważny jest dobry sen, ponieważ reguluje on metabolizm i funkcje narządów. Jeśli po zastosowaniu tych domowych sposobów objawy nie ustąpią, konieczna może być wizyta u specjalisty w zakresie leczenia zaburzeń snu lub pediatry.
Dorośli
To, czy osoba dorosła może samodzielnie przeprowadzić leczenie chrapania, zależy od niej samej. Chrapanie jest częstym problemem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, i może dotyczyć każdego. Często jest ono związane z występowaniem bezdechu sennego lub obturacyjnego bezdechu sennego (OSA). Problem chrapania u osoby dorosłej powinien być zdiagnozowany przez lekarza, ponieważ chrapanie jest często objawem zaburzeń snu. Zaburzenia snu mogą również wpływać na rozwój zdolności umysłowych i fizycznych dziecka, a także stanowią czynnik ryzyka zahamowania wzrostu.
Mimo że chrapanie może być uciążliwe, ryzyko rozwoju bezdechu sennego jest znacznie większe niż w przypadku OSA. W rzeczywistości nawet 40 procent dorosłych osób chrapiących ma zaburzenia snu. Nieleczony OSA wiąże się z wyższym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu, jeśli nie jest leczony. Piedmont Health w Atlancie, w stanie Georgia, w kampusach Mountainside, Newnan i Fayette oferuje to leczenie dla dorosłych.
Kobiety w ciąży
Jeśli jesteś kobietą w ciąży, która chrapie, możesz sama przeprowadzić leczenie chrapania, ale może ono nie przynieść takich efektów, jak w przypadku głośnego chrapania. Jeśli będziesz spać na boku, zmniejszysz kompresję fal powietrza i będziesz spać na lewym boku, co poprawi krążenie i zapobiegnie oddychaniu przez usta. W czasie ciąży zwiększa się masa ciała, co może powodować chrapanie u kobiet. W czasie ciąży powinnaś przytyć tylko około 25 kilogramów i powinnaś spać na lewym boku, co sprzyja trawieniu.
W czasie ciąży powinnaś także unikać spania na plecach. Może to pogorszyć chrapanie, a brzuszek ciężarnej kobiety może nie być wygodny. Możesz także zainwestować w poduszki ciążowe, które pomogą unieść głowę i udrożnić drogi oddechowe. Pomocne mogą być także olejki eteryczne, choć nie zostało to udowodnione naukowo. Mentol i olejek eukaliptusowy są tradycyjnie stosowane do łagodzenia zatorów. O najbezpieczniejsze opcje i porady można zapytać farmaceutę.
Osoby starsze
Chrapanie jest częstym problemem u osób starszych i może być oznaką poważnych schorzeń, takich jak obturacyjny bezdech senny, który powoduje powtarzające się zatrzymywanie oddechu podczas snu. Może być także oznaką choroby podstawowej, takiej jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi lub choroba serca. Dobra wiadomość jest jednak taka, że chrapanie można leczyć.
Jedną z opcji leczenia chrapania jest zabieg chirurgiczny zwany somnoplastyką. Procedura ta wykorzystuje ciepło o częstotliwości radiowej do obkurczenia obrzękniętych tkanek i poprawy oddychania. Jest to zabieg inwazyjny, który wymaga znieczulenia miejscowego i może trwać do 30 minut. Inne metody leczenia obejmują stosowanie pozycjonera szczęki dolnej lub dopasowanych urządzeń stomatologicznych, które przesuwają język do przodu podczas snu. Inne opcje chirurgiczne obejmują zmianę położenia podniebienia miękkiego za pomocą plastikowego implantu.
Osoby cierpiące na bezdech senny
Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na bezdech senny, lekarz najprawdopodobniej najpierw przeprowadzi badanie snu lub polisomnografię, aby ustalić, czy cierpisz na tę przypadłość. Badanie to polega na pomiarze ilości tlenu wdychanego i wydychanego przez pacjenta podczas snu. Badanie polisomnograficzne nie jest lekarstwem, ale może pomóc w ustaleniu, czy jesteś kandydatem do leczenia chrapania.
Chrapanie i bezdech senny to nie to samo, ale leczenie chrapania może pomóc w wykryciu bezdechu sennego. Choć chrapanie jest sygnałem ostrzegawczym tego zaburzenia, objawy mogą być bardzo podobne. Możesz odczuwać niewyjaśnione zmęczenie i wahania nastroju w ciągu dnia. Ponadto z powodu nadmiernej senności w ciągu dnia możesz być bardziej narażony na urazy związane z wypadkami.
Podobne tematy