Czy Twoje dziecko powinno poddać się operacji chrapania?

Czy Twoje dziecko powinno poddać się operacji chrapania?

Dokładne badanie i badanie snu są kluczowe, zanim pediatra da dziecku zielone światło na operację chrapania. Wiele dzieci jest kwalifikowanych do operacji bez tych badań, ale Hassan uważa, że żadne dziecko nie powinno być poddawane temu zabiegowi bez kompleksowego badania, które obejmuje testy alergiczne i badanie snu w celu oceny oddychania podczas snu. Badanie PATS może wyjaśnić rolę tych badań w określaniu konieczności wykonania zabiegu.

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z beautyinstitute.pl

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny (OSA) to stan chorobowy, w którym u dzieci występują krótkie przerwy w oddychaniu podczas snu. Występuje u od dwóch do pięciu procent dzieci. Często zaczyna się w wieku niemowlęcym, ale może pojawić się w każdym wieku. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko chrapie lub doświadcza innych objawów, prawdopodobnie cierpi na OSA.

Dziecko z obturacyjnym bezdechem sennym może mieć częste infekcje, w tym migdałków, migdałków i ucha. Objawy obturacyjnego bezdechu sennego u dzieci mogą być podobne do objawów innych zaburzeń, ale lekarz może pomóc w ich rozróżnieniu. Do zdiagnozowania tego schorzenia może być konieczny pediatryczny specjalista ds. snu, otolaryngolog lub pulmonolog.

W przeciwieństwie do dorosłych, dzieci zazwyczaj nie są świadome, że cierpią na obturacyjny bezdech senny. Pomimo nasilenia objawów, schorzenie to można kontrolować za pomocą prostych zmian stylu życia i diety. Jeśli objawy nie ustępują, należy omówić je z pediatrą i przedyskutować możliwe opcje leczenia. Należy omówić te opcje z dzieckiem i upewnić się, że je wszystkie rozumie.

Oznaki problemów z migdałkami i migdałkami

Chrapanie jest spowodowane powiększonymi migdałkami i migdałkami. Chirurgiczne usunięcie migdałków lub migdałków może poprawić oddychanie i jakość życia dziecka. Chirurgiczne usunięcie migdałków jest powszechnie stosowaną metodą leczenia chrapania i bezdechu sennego u dzieci. Objawy powiększonych migdałków i migdałków mogą obejmować chrapanie, zaburzenia snu i problemy z zachowaniem.

Chociaż chrapanie u dzieci jest zwykle łagodne, może stać się poważnym problemem, jeśli nie jest odpowiednio leczone. Może nawet spowodować, że dziecko przestanie na krótko oddychać podczas snu. Rodzice powinni monitorować chrapanie u swoich dzieci i skontaktować się z lekarzem, jeśli podejrzewają, że to oni są przyczyną problemu. Chrapanie jest powszechne wśród dzieci – około 7% dzieci chrapie stale, a u około 2% występują przerwy w oddychaniu w nocy. U dzieci z powiększonymi migdałkami chrapanie może być bardzo nasilone.

Jeśli migdałki i migdałki są przyczyną chrapania, należy jak najszybciej przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Migdałki i migdałki wpływają na oddychanie przez nos i są odpowiedzialne za wiele różnych problemów zdrowotnych. Jeśli migdałki są powiększone i powodują przerwy w oddychaniu, należy je usunąć.

Możliwości leczenia chrapania

Chociaż nie udowodniono 100% skuteczności leczenia chrapania u dzieci, pomocne może być połączenie procedur medycznych i chirurgicznych. Procedury te mogą wyeliminować lub zmniejszyć częstotliwość chrapania. Tymczasem opcja chirurgiczna może wymagać wielu zabiegów, aby uzyskać pożądane rezultaty. Koszty i dyskomfort związane z tą opcją są zwykle niższe niż w przypadku implantów podniebiennych. Dzieci z powiększonymi migdałkami i migdałkami są częstą przyczyną chrapania. Operacja usunięcia migdałków i migdałków może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Chociaż samo głośne chrapanie może nie być poważne, należy je łączyć z innymi objawami, takimi jak wiercenie się w łóżku lub duszności. Najpoważniejszym rodzajem chrapania jest obturacyjny bezdech senny, który charakteryzuje się przerwami w oddychaniu trwającymi do 30 sekund. Nieleczona choroba może prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia, trudności w nauce, a nawet do ograniczenia wzrostu.

Ryzyko zdrowotne związane z operacją usunięcia chrapania

Dzieci cierpiące na chrapanie mogą być poddane operacji usunięcia migdałków lub migdałków. Chociaż wpływ na zaburzenia oddychania podczas snu jest niejasny, u wielu pacjentów obserwuje się również łagodne objawy tego zaburzenia. Według dr Fauziyi Hassan, pulmonologa dziecięcego i lekarza specjalizującego się w medycynie snu, ryzyko zdrowotne związane z operacją usunięcia chrapania jest warte korzyści.

Chociaż lekarze mogą pomóc rodzicom w rozwiązaniu problemu chrapania u dziecka, powinni oni jednak rozważyć własne obawy. Pediatrzy mogą omówić tę przypadłość z lekarzem zajmującym się leczeniem zaburzeń snu lub chirurgiem zajmującym się chorobami uszu, nosa i gardła. Według Hassana zabieg chirurgiczny powinien być rozważany tylko wtedy, gdy dziecko zostanie poddane kompleksowym badaniom. Badanie to powinno obejmować testy alergiczne i badania snu. Obiektywne badania snu pozwalają ocenić oddychanie dziecka podczas snu. Mimo to wiele dzieci otrzymuje zielone światło dla operacji chrapania bez przeprowadzenia obiektywnych badań. To badanie może wyjaśnić rolę obiektywnych badań snu w procesie podejmowania decyzji.

Inne metody leczenia mogą obejmować paski nosowe i aparaty doustne. Sportowe ochraniacze na usta nie wyleczą problemu, a zabieg chirurgiczny nie jest w stanie całkowicie mu zapobiec. W celu zmniejszenia rozmiaru języka można zastosować implant podniebienny, tzw. uvulapalatoplastykę. Inną opcją leczenia jest ablacja prądem o częstotliwości radiowej, która może obkurczyć tkankę podniebienia miękkiego. Ryzyko związane z zabiegiem zależy od rodzaju operacji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak leczyć bezdech
Czytaj Dalej

Ćwiczenia zapobiegające chrapaniu

Niektóre zmiany w stylu życia mogą pomóc Ci przestać chrapać. Mogą to być np. utrata wagi, rzucenie palenia…
Czy jakość życia poprawia się po leczeniu chrapania?
Czytaj Dalej

Przeciwwskazania do leczenia chrapania

Przeciwwskazaniem do leczenia chrapania jest występowanie zaburzeń snu, takich jak obturacyjny bezdech senny. Obturacyjny bezdech senny charakteryzuje się…