Dlaczego on chrapie tylko wtedy, gdy śpi na plecach?

Dlaczego on chrapie tylko wtedy, gdy śpi na plecach?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twój partner chrapie, kiedy śpi na plecach, nie jesteś sama. Przyczyną tego stanu może być wiele czynników, w tym Twój styl życia, genetyka, higiena snu i seks. Chociaż spanie na plecach może nasilać chrapanie, istnieje kilka prostych sposobów na rozwiązanie tego problemu.

Chrapiący nie pozycyjni

Dla wielu chrapiących nie pozycyjnych najlepszym rozwiązaniem problemu jest zapobieganie chrapaniu na plecach. Leżenie na plecach powoduje, że podniebienie miękkie i podstawa języka zapadają się z powrotem do gardła, częściowo blokując drogi oddechowe. W rezultacie z tych dróg oddechowych wydobywają się głośne wibracje. Chrapiący nie pozycyjni zazwyczaj wolą spać na boku, aby ograniczyć chrapanie, ale u niektórych osób chrapanie ma inne przyczyny. Na przykład, nadmierna waga, problemy z nosem i gardłem oraz spożywanie alkoholu są również częstymi przyczynami tego stanu.

Zmiana stylu życia może wyleczyć chrapanie w dwóch na cztery przypadki, choć przyczyną problemu mogą być także niektóre choroby podstawowe i starzenie się organizmu. Choć chrapanie nie jest niebezpieczne dla większości ludzi, jest uciążliwe dla partnerów i może być oznaką poważniejszych dolegliwości. Jeśli uważasz, że cierpisz z powodu chrapania na plecach, powinieneś skonsultować się ze specjalistą od snu. Leczenie bezdechu sennego może pomóc Ci zapobiec zawałowi serca lub udarowi mózgu, a także obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Zwiotczałe mięśnie

Spanie na plecach jest najczęściej związane z chrapaniem. Dzieje się tak dlatego, że kiedy język jest rozluźniony w kierunku tylnej ściany gardła, drogi oddechowe są częściowo zablokowane. Według badań opublikowanych w 2009 roku, około połowa wszystkich epizodów chrapania była spowodowana pozycją podczas snu. Jednak nie wszystkie epizody chrapania świadczą o bezdechu sennym.

Powiększone migdałki

Na chrapanie może wpływać wiele czynników. Składają się na nie styl życia, genetyka i nawyki związane ze snem. Podczas snu na plecach język i podniebienie miękkie zapadają się do gardła, co prowadzi do częściowego zablokowania dróg oddechowych. W takiej sytuacji pojawiają się przerwy w oddychaniu i szumiący lub terkoczący dźwięk. Objawy bezdechu sennego obejmują senność w ciągu dnia i poważne konsekwencje medyczne. Chociaż nie są znane sposoby leczenia tego zaburzenia, istnieją pewne metody, które mogą pomóc w zmniejszeniu częstotliwości i intensywności chrapania.

Drogi oddechowe u mężczyzn są węższe niż u kobiet. Chociaż przyczyna tego zjawiska nie jest do końca znana, zmiana stylu życia może pomóc w zminimalizowaniu chrapania. Problemy z nosem i zatokami również mogą nasilać chrapanie. Przyjmowanie leków uspokajających, spanie na boku lub na plecach może nie być najlepszym rozwiązaniem problemu chrapania.

Tonsils

Jeśli zadajesz sobie pytanie: „Dlaczego on chrapie tylko na plecach?”, nie jesteś sam. Ponad połowa ludzi chrapie na plecach. Powodem jest to, że spanie na plecach powoduje rozluźnienie języka w tylnej części gardła, co częściowo blokuje drogi oddechowe. W badaniu przeprowadzonym na 2 077 osobach cierpiących na zaburzenia snu stwierdzono, że 54% epizodów chrapania było wywoływanych przez pozycję podczas snu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie epizody chrapania świadczą o występowaniu bezdechu sennego. Jeśli masz obawy, możesz skonsultować się ze specjalistą w zakresie leczenia zaburzeń snu.

Chrapanie może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym genami, stylem życia i pozycją podczas snu. Istnieje jednak wiele rozwiązań, które pomogą Twojemu partnerowi spać bez chrapania. Jeśli nie wiesz, dlaczego Twój partner chrapie na plecach, spróbuj użyć poduszki chrapiącej. Pomoże ona złagodzić ten problem i uchroni Cię przed chrapaniem przez całą noc.

Chrapanie powoduje zamieszanie w związku

Jednym z powodów, dla których chrapanie może powodować zamieszanie w związku, jest brak odpowiedniej jakości snu. Chrapanie nie tylko negatywnie wpływa na sen danej osoby, ale może też sprawić, że będzie ona miała pretensje do osoby, która nie pozwala jej zasnąć. Pary, które dzielą jedno łóżko, mogą się izolować i mieć poczucie winy, że nie śpią do późna. Te czynniki mogą sprawić, że związek może zmienić się ze wspaniałego w katastrofalny. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej zająć się problemem chrapania.

Wiele par jest zdanych na łaskę chrapania jednego z partnerów. Często partner, u którego występuje ten problem, nie jest nawet świadomy zakłóceń powodowanych przez chrapanie. Choć może się to wydawać zabawnym problemem, ważne jest, by zrozumieć, jaki wpływ chrapanie może mieć na związek. Bez względu na to, czy dana osoba ma lekki czy ciężki sen, partner, który nie jest w stanie spokojnie zasnąć, będzie drażliwy. A jego rozdrażnienie będzie miało wpływ na związek.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane