Operacja przegrody nosa - czy ma wpływ na chrapanie?

Dziecko chrapie przez zatkany nos – jak się zachować?

Chrapanie dziecka z powodu kataru jest nie tylko irytujące, ale także potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Ponieważ oddychanie jest jedną z najważniejszych funkcji ludzkiego organizmu, zaburzenia oddychania mogą poważnie wpłynąć na sen dziecka. Może to prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi i mieć niebezpieczne konsekwencje. Nieleczony bezdech senny może powodować problemy behawioralne, bóle głowy i inne problemy zdrowotne.

Obturacyjny bezdech senny przyczyną chrapania

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko chrapie lub często budzi się w nocy, może to oznaczać, że cierpi na bezdech senny. Dzieci z tym zaburzeniem często doświadczają przerw w oddychaniu w nocy, co skutkuje krótkimi, ostrymi oddechami lub odgłosami krztuszenia się. Czasami dzieci mogą nawet mieć wciągniętą klatkę piersiową podczas snu, co również może powodować chrapanie. Dzieci z tym zaburzeniem mogą również przyjmować nietypowe pozycje podczas snu, budzić się z bólem głowy i suchością w ustach.

Zaburzenia oddychania podczas snu u dzieci są powszechne, ale większość dzieci cierpiących na nie ma łagodną postać tego zaburzenia. Jednak nieleczona choroba może prowadzić do zaburzeń rozwoju, moczenia nocnego i słabych wyników w nauce. W końcu może doprowadzić do choroby układu krążeniowo-oddechowego. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia tego stanu, w tym stosowanie ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Oprócz leczenia farmakologicznego dostępne są także terapie alternatywne, takie jak odchudzanie.

Obturacyjny bezdech senny jest przewlekłym zaburzeniem górnych dróg oddechowych. Występuje u 1% do 5% dzieci i może prowadzić do poważnych zaburzeń snu. OSA występuje najczęściej u dzieci w wieku od 2 do 6 lat, ale może pojawić się w każdym wieku. Chociaż zaburzenie to może trwać przez całe życie, może być trudne do wykrycia na początku wystąpienia objawów.

Objawy bezdechu sennego

Jeśli dziecko chrapie przez zatkane nozdrza, może to oznaczać, że cierpi na obturacyjny bezdech senny (OSA). Zaburzenie to powoduje wielokrotne zatrzymywanie i wznawianie oddechu podczas snu. Dotyka ono wielu dzieci, a najczęściej występuje u dzieci w wieku od dwóch do sześciu lat. Może jednak wystąpić w każdym wieku.

Chrapanie może być spowodowane kilkoma przyczynami, w tym zatkanym nosem i nadmiarem tkanki na szyi. Dzieci, które często chrapią, mogą mieć także inne powody częstych infekcji, takie jak alergie lub zatkany nos. W ciężkich przypadkach dziecko może mieć tendencję do spania na plecach lub w nietypowej pozycji. Bez względu na przyczynę rodzice powinni skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć inne przyczyny chrapania u dziecka. Osoby cierpiące na bezdech senny mogą zostać skierowane do laryngologa lub pulmonologa w celu przeprowadzenia badania snu.

Lekarz może wykluczyć obturacyjny bezdech senny, badając gardło dziecka pod kątem oznak niedrożności. Chrapanie spowodowane przeziębieniem również może być skutkiem zablokowania dróg oddechowych. Chrapanie podczas przeziębienia zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni. Jeśli jednak kaszel jest przewlekły, dziecko może cierpieć na bezdech senny.

Możliwości leczenia

Jedną z głównych przyczyn chrapania u dzieci jest zatkany przewód nosowy. Rodzice mogą podjąć aktywne działania w celu złagodzenia tej dolegliwości, regularnie piorąc pościel dziecka gorącą wodą. Powinni również usunąć z łóżka dziecka poduszki i wypchane zwierzęta. Pomocna może być również wizyta u laryngologa dziecięcego. Na zatkany nos dziecka mogą pomóc środki udrożniające, czyli leki oczyszczające nos ze śluzu. Leczenie dziecka, które chrapie przez zatkany nos, może obejmować antybiotyki i leki przeciwhistaminowe.

Objawy bezdechu sennego często nasilają się podczas przeziębienia, a w wielu przypadkach schorzenie to jest błędnie diagnozowane jako przeziębienie. W celu ustalenia właściwego leczenia lekarze przeprowadzają nocne badanie snu, aby monitorować aktywność mózgu, poziom tlenu, ruchy mięśni i rytm serca podczas snu. Badania snu są zalecane, jeśli chrapanie jest uporczywe, co zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju bezdechu sennego. Nieleczone chrapanie może stać się nawykiem i prowadzić do senności w ciągu dnia oraz zaburzeń koncentracji uwagi.

Dziecko, które chrapie z powodu przeziębienia, może również cierpieć z powodu przewlekłego zatkania nosa, co powoduje częste budzenie się i wtórne problemy ze snem. Dzieci mogą również chrapać z powodu obturacyjnego bezdechu sennego – schorzenia, które naśladuje objawy ADHD. Nie ma jednak jednego rozwiązania tego problemu. Leczenie tej przypadłości powinno być dostosowane do indywidualnej sytuacji każdego dziecka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy jakość życia poprawia się po leczeniu chrapania?
Czytaj Dalej

Przeciwwskazania do leczenia chrapania

Przeciwwskazaniem do leczenia chrapania jest występowanie zaburzeń snu, takich jak obturacyjny bezdech senny. Obturacyjny bezdech senny charakteryzuje się…
Jak leczyć bezdech
Czytaj Dalej

Ćwiczenia zapobiegające chrapaniu

Niektóre zmiany w stylu życia mogą pomóc Ci przestać chrapać. Mogą to być np. utrata wagi, rzucenie palenia…
Czy chrapanie obniża jakość snu?
Czytaj Dalej

Czy chrapanie obniża jakość snu?

Czy chrapanie obniża jakość Twojego snu? Odpowiedź może Cię zaskoczyć, ale ma to pewne implikacje medyczne. Chrapanie jest…