Czy jest e-recepta i jak ją zdobyć?

Postępująca cyfryzacja sprawia, że w wielu dziedzinach życie codzienne staje się coraz wygodniejsze. Jednym z udogodnień jest e-recepta, którą masz zawsze pod ręką, i którą możesz otrzymać bez wychodzenia z domu. Przekonaj się jak to zrobić.

Czas pandemii doświadczył wiele dziedzin życia codziennego, był też impulsem do szybszego rozwoju niektórych usług. Dotyczy to między innymi służby zdrowia, która z przyczyn bezpieczeństwa musiała po części przejść na pracę zdalną. Zabieg ten przyśpieszył i spopularyzował e-recepty, czyli wygodny instrument zarówno dla młodych i jak i starszych osób. Otrzymanie e-recepty wcale nie jest trudne. Pacjent ma do niej ciągły dostęp a osoby, które przyjmują leki na stałe, mogą starać się o wystawienie recepty bez wychodzenia z domu. Dzięki e-recepcie nie trzeba już nosić ze sobą kilku dokumentów wystawionych przez różnych lekarzy. Można też zapomnieć o odczytywaniu niewyraźnie przepisanych lekarstw. Wystarczy znać kod, a recepty wystawione elektronicznie są dostępne w jednym miejscu do dyspozycji pacjenta.

Czym jest e-recepta?

Elektroniczna recepta, która jest nazywana e-receptą to nic innego jak tradycyjna lista przepisanych przez lekarza leków, z tym, że elektronicznie, a w niektórych przypadkach nawet zdalnie. Aby obywatel mógł otrzymywać i korzystać z recept wystawianych elektronicznie musi posiadać Internetowe Konto Pacjenta (IKP), które można założyć na rządowej stronie pacjenta. W tym celu należy się zarejestrować za pomocą profilu zaufanego z wykorzystaniem podpisu elektronicznego lub konta bankowego. Po rejestracji, na swoim profilu pacjent może określić, w jaki sposób chce otrzymywać e-recepty. Sposobów jest kilka, można wybrać dostarczanie za pomocą SMSa lub maila. Można także wybrać kilka opcji. E-recepta po wystawieniu będzie dostępna do wglądu na koncie pacjenta, a kod potrzebny do jej realizacji zostanie dostarczony za pomocą wybranej, preferowanej ścieżki komunikacji. Dużym ułatwieniem, w szczególności dla młodzieży, będzie dedykowana aplikacja mojeIKP, w której można przechowywać i realizować e-recepty.

Jak zdobyć e-receptę?

Aby zdobyć elektroniczną receptę należy zawsze skontaktować się ze swoim lekarzem POZ. E-receptę może również wystawić lekarz specjalista. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz wystawi receptę. Pacjent otrzyma ją w formie fizycznej, jeśli jest jednak zarejestrowany w Internetowym Koncie Pacjenta natychmiast otrzyma również kod za pomocą wybranego kanału komunikacji. Od tej pory pacjent nie musi już mieć ze sobą fizycznej recepty, wystarczy, że w aptece poda kod, który otrzymał wraz z jej wystawieniem. Kod do e-recepty można również otrzymać po zdalnej teleporadzie. Wtedy dokument recepty będzie można zobaczyć na koncie IKP, możliwe jest również jej wydrukowanie, jednak kod w zupełności wystarcza. Na tej samej zasadzie działają wystawiane skierowania na badania lub do przychodni specjalistycznych w formie e-skierowań. Dla osób, które przyjmują lek na stałe, e-recepta jest dużym udogodnieniem. Jeśli została już raz wystawiona w przeszłości przez lekarza, wymagane leki można zamówić za pomocą Internetowego Konta Pacjenta. Uwaga! W ten sposób można zamówić jedynie leki przyjmowane stale. Po wystosowaniu prośby o e-receptę na leki stałe pacjent może śledzić postęp jej realizacji za pomocą strony internetowej. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że jeszcze nie każda przychodnia w Polsce obsługuje recepty w ten sposób. Jeśli lekarz odrzuci prośbę o wystawienie recepty lub przychodnia POZ nie obsługuje zamówień online, należy zwrócić się do placówki zdrowia osobiście lub telefonicznie.

Jak zrealizować e-receptę w aptece?

Do apteki należy udać się z tradycyjnym wydrukiem recepty lub z otrzymanym kodem e-recepty. W przypadku metody posługiwania się kodem elektronicznym należy podyktować go farmaceucie. Kod zawsze składa się z 4 cyfr. Przy realizacji e-recepty za pomocą kodu farmaceuta poprosi pacjenta o podanie kodu PESEL osoby, na którą recepta została wystawiona. Istnieje również możliwość zrealizowania e-recepty za pomocą kodu QR. W tym przypadku należy skorzystać z aplikacji mojeIKP i umożliwić farmaceucie zeskanowanie wygenerowanego dla recepty kodu QR. Przy posługiwaniu się tą metodą nie jest wymagane podawanie numeru PESEL.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak przyspieszyć wzrost paznokci
Czytaj Dalej

Jak przyspieszyć wzrost paznokci

Istnieje wiele różnych metod, które mogą pomóc w przyspieszeniu wzrostu paznokci. Jedna z metod polega na użyciu żelatyny,…
Czytaj Dalej

Odmładzanie twarzy laserem frakcyjnym

Odmładzanie twarzy laserem frakcyjnym pozwala na odbudowanie kolagenu w skórze. Poznaj nowoczesny laser hybrydowy Alma Hybrid.
Jak leczyć łamliwość paznokci
Czytaj Dalej

Jak leczyć łamliwość paznokci

Łamliwe paznokcie są oznaką starzenia się i mogą być oznaką różnych problemów zdrowotnych, w tym niedoboru żelaza, anemii…