Jak leczyć bezdech

Jak leczyć bezdech

Jeśli zadajesz sobie pytanie: „Jak wyleczyć bezdech?”, to z pewnością nie jesteś sam. Większość osób cierpiących na bezdech senny jest wyczerpana, nastrojona i nie może się skupić. Ale nie martw się, nie musisz dalej tracić snu i odciągać się od pracy. Istnieją sposoby, aby wyleczyć to zaburzenie snu i zacząć żyć bez jego objawów.

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z beautycentre.pl

Ćwiczenia zmniejszają liczbę epizodów bezdechu sennego

Badania wykazały, że ćwiczenia fizyczne mogą znacznie zmniejszyć liczbę epizodów oddychania występujących podczas snu. Chociaż potrzeba więcej badań, aby znaleźć najlepsze metody leczenia OSA lub zapobiegania mu, jedno jest pewne: ćwiczenia fizyczne przynoszą wiele korzyści dla ogólnego stanu zdrowia. W kilku badaniach wykazano, że umiarkowana aktywność fizyczna może znacząco zmniejszyć liczbę epizodów oddechowych występujących podczas snu. W jednym z badań stwierdzono, że u osób uprawiających umiarkowaną aktywność fizyczną ryzyko wystąpienia bezdechu sennego było o 21% niższe niż u osób, które nie podejmowały żadnej aktywności fizycznej.

Pierwszym krokiem w kierunku profilaktyki jest zejście z kanapy i ruszenie się. Ruch przynosi wiele korzyści, w tym utratę wagi i zmniejszenie ryzyka chorób serca. Do innych korzyści wynikających z ruchu należą ćwiczenia nosa, ust i gardła. Promując prawidłowe oddychanie podczas snu, pacjenci mogą zmniejszyć liczbę epizodów oddychania i chrapania. Poniżej podano kilka wskazówek dotyczących aktywności fizycznej i radzenia sobie z bezdechem sennym.

Zmniejszenie masy ciała leczy bezdech senny

Otyłość w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju bezdechu sennego. Nadwaga powiększa gardło, co powoduje zwężenie dróg oddechowych podczas snu. Osoby z nadwagą są bardziej narażone na rozwój tego zaburzenia, ponieważ dziesięcioprocentowy przyrost masy ciała może potroić ryzyko. Otyłość jest także związana z wysokim ciśnieniem krwi i innymi problemami sercowo-naczyniowymi.

Otyłość jest związana z rozwojem bezdechu sennego, ale nie każdy otyły na niego cierpi. Aby ustalić, czy utrata masy ciała jest konieczna do wyleczenia bezdechu sennego, należy przeprowadzić badanie fizykalne. Lekarz może określić, czy utrata masy ciała może pomóc w leczeniu, mierząc obwód szyi. Jeśli tak, można rozpocząć odchudzanie. W niektórych przypadkach może to nawet pomóc w zmniejszeniu ogólnej masy ciała.

Wykazano, że pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej może poprawić stan bezdechu sennego, a utrata wagi może zmniejszyć nasilenie i częstotliwość epizodów. Choć zmniejszenie masy ciała nie wyleczy bezdechu sennego, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia innych schorzeń. Jedną z opcji jest aparat CPAP, choć jego skuteczność jest stuprocentowa tylko wtedy, gdy jest stosowany codziennie. Ale skąd wiadomo, że to dobry pomysł dla Ciebie?

Energia o częstotliwości radiowej leczy bezdech senny

Istnieje wiele twierdzeń, że energia o częstotliwości radiowej może leczyć bezdech senny. Jest to minimalnie inwazyjny zabieg ambulatoryjny, w którym wykorzystuje się energię o częstotliwości radiowej do zaciśnięcia i obkurczenia tkanek blokujących drogi oddechowe. Jest ona szczególnie skuteczna w leczeniu niedrożności u podstawy języka, które są szczególnie trudne do leczenia innymi metodami. Zabieg trwa od 30 do 45 minut i wymaga kilku sesji w celu uzyskania maksymalnych rezultatów.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z objawami bezdechu sennego, w tym chrapanie wywołane przez leki, brak ruchu lub oba te czynniki. Oprócz przyczyn leżących u podstaw bezdechu sennego można także leczyć inne problemy. Utrata wagi, rzucenie palenia, wypracowanie regularnego rytmu snu i unikanie szkodliwych środowisk mogą poprawić stan zdrowia. Inną opcją leczenia jest terapia energią o częstotliwości radiowej. W tej procedurze wykorzystuje się fale radiowe o niskiej częstotliwości, które powodują minimalne podgrzanie tkanki.

Chirurgia jest ostatecznością

Gdy leczenie zachowawcze nie poprawia jakości życia pacjenta, ostatecznością jest zabieg chirurgiczny. Operacja może polegać na umieszczeniu w klatce piersiowej urządzenia kontrolującego ruchy języka podczas snu, co może udrożnić drogi oddechowe i poprawić oddychanie w nocy. Operacja wymaga przeprowadzenia badania snu, podczas którego pacjent jest monitorowany w celu sprawdzenia, jak często i na jak długo przestaje oddychać. Po znalezieniu przyczyn bezdechu sennego chirurg może w ostateczności zaproponować zabieg chirurgiczny.

Chociaż najczęstsze metody leczenia bezdechu sennego obejmują zmianę stylu życia i podawanie dodatkowego tlenu, zabieg chirurgiczny może być ostatecznością dla osób, które nie tolerują innych metod leczenia. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że każda operacja wiąże się z ryzykiem, ale pomoże Ci lepiej spać w nocy. Ten rodzaj leczenia może powodować różne powikłania i być kosztowny, dlatego często jest ostatecznością w ciężkich przypadkach.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Sposoby na to, by nie obgryzać paznokci
Czytaj Dalej

Sposoby na to, by nie obgryzać paznokci

Jeśli często obgryzasz paznokcie, musisz znaleźć sposoby, aby przestać. Istnieje kilka podejść, w tym joga, medytacja, olej Neem,…
Domowe sposoby na łuszczycę paznokci
Czytaj Dalej

Domowe sposoby na łuszczycę paznokci

Jedną z pierwszych rzeczy do zrobienia jest zaprzestanie zbierania i obgryzania paznokci. Może to prowadzić do infekcji. Dobrym…
Jak zapobiegać łuszczycy paznokci
Czytaj Dalej

Jak zapobiegać łuszczycy paznokci

Aby zapobiec tej dolegliwości, utrzymuj paznokcie w stanie nawilżenia i chroń je przed uszkodzeniami. Unikaj obgryzania i skubania…