Jak leczyć chrapanie - najlepsze sposoby na leczenie chrapania

Jak leczyć chrapanie – najlepsze sposoby na leczenie chrapania

Istnieje kilka różnych sposobów na wyleczenie chrapania. Najlepszą metodą jest rzucenie palenia, co jest sprawdzonym sposobem na zmniejszenie chrapania. Inne sposoby na zmniejszenie chrapania to używanie miski do wytwarzania pary z twarzy lub ochraniacza na usta. Należy unikać stosowania leków nasennych dostępnych bez recepty. Poniżej wymieniono niektóre z najlepszych sposobów leczenia chrapania.

Rzucenie palenia zmniejsza chrapanie

Wśród wielu korzyści zdrowotnych wynikających z rzucenia palenia, rzucenie chrapania może również obniżyć ciśnienie krwi i poprawić stan zdrowia. Ponadto, jeśli jesteś palaczem, powinieneś rzucić palenie teraz, aby zminimalizować chrapanie. Rzucenie złego nawyku może bowiem wpłynąć na Twoje oddychanie, a to z kolei na chrapanie. Ten artykuł pomoże Ci rzucić palenie i przestać chrapać.

Chociaż chrapanie jest złożoną dolegliwością, może się do niego przyczyniać wiele czynników. Na przykład palenie tytoniu ma znaczący wpływ na rozwój nawykowego chrapania. Autorzy badania stwierdzili, że chrapanie nawykowe nasila się wraz z paleniem papierosów, ale nie było to zależne od tego, czy dana osoba była biernym czy czynnym palaczem. Wiadomo, że inne czynniki ryzyka, które wcześniej były pomijane, w tym otyłość, również mogą powodować chrapanie, w tym palenie tytoniu.

Kobiety, które palą, mają większe ryzyko chrapania niż osoby niepalące, a ponadto stwierdzono, że palenie powoduje nadreaktywność oskrzeli i inne problemy układu oddechowego. Kobiety, które palą, są także bardziej narażone na obturacyjny bezdech senny. Naukowcy badają związek między paleniem a bezdechem sennym i szukają powiązania. Oprócz chrapania, palenie wpływa na drogi oddechowe, zmieniając ich właściwości strukturalne i funkcjonalne.

Palacze dwukrotnie częściej niż osoby niepalące chrapią. Dźwięk wydawany przez palaczy jest nie tylko uciążliwy, ale może prowadzić do bezdechu sennego, poważnego zaburzenia, które może wpływać na sen obu osób. Chrapanie może być bardzo uciążliwe zarówno dla osoby cierpiącej, jak i dla jej rodziny, dlatego ważne jest, by skorzystać z pomocy lekarskiej, jeśli cierpisz na to zaburzenie.

Oprócz palenia tytoniu, przyczyną chrapania może być także alkohol. Zwiększa on ryzyko wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego z powodu przewlekłego stanu zapalnego gardła i nosa. Spożywanie alkoholu przed snem również może prowadzić do obturacyjnego bezdechu sennego. Rzucenie palenia może jednak ograniczyć chrapanie. Aby zmniejszyć ryzyko chrapania, należy rzucić palenie co najmniej cztery godziny przed snem.

Stosowanie ochraniacza na zęby

Stosowanie ochraniacza na zęby w celu leczenia problemu chrapania może mieć pewne wady. Po pierwsze, może być niewygodne. Istnieją jednak pewne zalety stosowania tego urządzenia. Ustnik uniemożliwia użytkownikowi oddychanie przez usta podczas snu. Jego działanie polega również na powstrzymywaniu drgań tkanek miękkich z tyłu jamy ustnej. Ustnik jest podobny do tego, który noszą bokserzy. Został zaprojektowany tak, aby był smukły i nie przeszkadzał użytkownikowi podczas snu. Ponadto jest on wystarczająco duży, aby użytkownik nie mógł połykać podczas snu.

Jeśli nie chcesz płacić fortuny, możesz wybrać ochraniacz na zęby z zapasów. Ochraniacz na zęby typu „gotuj i gryź” może być bardzo przystępny cenowo, a jego działanie polega na zakrywaniu górnego zestawu zębów. Jego działanie polega na zmiękczaniu podczas gotowania, dzięki czemu można go dopasować do jamy ustnej. Pamiętaj, aby dobrze przygryźć ochraniacz i zabezpieczyć go zębami.

Jeśli cierpisz na silne chrapanie, rozwiązaniem może być zastosowanie ochraniacza na zęby. Stosowanie ochraniacza na zęby może być bardzo skuteczne w przypadku obturacyjnego bezdechu sennego, czyli zaburzenia polegającego na rozluźnieniu mięśni wokół języka i zablokowaniu dróg oddechowych do płuc podczas snu. W takim przypadku ochraniacz na zęby jest często alternatywą dla aparatu CPAP.

Inną metodą wykorzystania ochraniacza na zęby w leczeniu chrapania jest umieszczenie go między dolną wargą a zębami. Oprócz utrzymywania języka na miejscu, ochraniacz pomaga także utrzymać zaokrągloną część ust na miejscu. Zaokrąglona część ustnika wystaje z ust, więc może utrudniać spanie na brzuchu. Wielu chrapiących zgłasza jednak, że używając tego urządzenia, rzadziej zdarzają się im epizody chrapania.

Chociaż ustniki przeciw chrapaniu są generalnie bezpieczne, przed ich użyciem zaleca się zasięgnięcie porady lekarza. Aparaty MAD (ang. mandibular advancement devices) przesuwają szczękę do przodu, zapobiegając w ten sposób cofaniu się języka do gardła. Aparaty MAD powodują ból i podrażnienie szczęki u niektórych użytkowników i nie są zalecane dla osób z aparatami ortodontycznymi lub protezami zębowymi. Z kolei wkładki TRD ograniczają ruch języka i zmniejszają ryzyko wystąpienia dyskomfortu w szczęce.

Stosowanie miski parowej na twarz

Stosowanie miski parowej na twarz w celu leczenia chrapania może być skutecznym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych i zmniejszenie przekrwienia. Ciepła para wodna może odblokować zatkane drogi oddechowe i odblokować zatoki, jednocześnie poprawiając ogólny stan zdrowia. Działa ona również na skórę, więc po jej zastosowaniu będziesz bardziej zadowolony. Aby rozpocząć, wystarczy umieścić dużą miskę z gorącą wodą nad głową i nakryć ją ręcznikiem.

Misa parowa do twarzy może również pomóc w łagodzeniu alergii i zatkanego nosa. Para z miski do wytwarzania pary wodnej na twarz może udrożnić zatkane drogi nosowe. Aby uniknąć obrażeń, wystarczy nałożyć na głowę ręcznik do twarzy. Jeśli nie masz w domu miski z parą wodną, możesz zamiast niej wziąć gorący prysznic. Obie metody mogą być skuteczne w łagodzeniu objawów chrapania.

Jednym z najlepszych sposobów walki z chrapaniem jest spanie na boku. Otworzy to Twoje drogi oddechowe i pomoże Ci się dobrze wyspać. Oprócz spania na boku, możesz także używać miski do wytwarzania pary wodnej na twarz lub dzbanka Neti, aby udrożnić drogi oddechowe podczas snu. Pamiętaj jednak, by zasięgnąć porady specjalisty, jeśli nadal nie jesteś w stanie powstrzymać chrapania. Prawie połowa osób cierpiących na chrapanie cierpi również na obturacyjny bezdech senny, który jest poważniejszym zaburzeniem snu.

Innym środkiem zaradczym na chrapanie jest ochraniacz na zęby. Urządzenie to utrzymuje usta zamknięte podczas snu. Paski rozciągają się od boku twarzy do czubka głowy. Nie jest to całkowicie wygodne rozwiązanie i nie jest skuteczne w przypadku wszystkich chrapiących. A jeśli chrapiesz przez nos, to raczej nie pomoże.

Innym użytecznym środkiem ziołowym jest olejek z mięty pieprzowej. Mięta pieprzowa jest znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych i może pomóc w oczyszczeniu układu oddechowego. Można stosować olejek z mięty pieprzowej zmieszany z niewielką ilością gorącej wody i płukać nim gardło przed snem. Innym środkiem ziołowym jest kurkuma, która jest naturalnym środkiem antyseptycznym i antybiotykiem. Kurkuma doskonale łagodzi dolegliwości układu oddechowego, a nawet może pomóc w powstrzymaniu chrapania.

Unikanie leków nasennych dostępnych bez recepty

Jednym z największych błędów, jakie możesz popełnić, próbując wyleczyć chrapanie, jest przyjmowanie leków nasennych dostępnych bez recepty. Leki te mogą mieć działanie podobne do alkoholu i należy ich za wszelką cenę unikać. Wiele osób uważa również, że leki nasenne, takie jak Benadryl, mogą pogorszyć ich chrapanie. Leki te zawierają difenylohydraminę, która może wywoływać efekt uspokajający. Melatonina natomiast nie ma związku z chrapaniem. Aby zapobiec chrapaniu, należy zmniejszyć masę ciała i stosować środki udrożniające nos. Dobrym pomysłem może być również nawilżacz powietrza.

Choć chrapanie jest nieprzyjemne, może być także oznaką poważniejszych schorzeń. Na przykład wiele osób z chrapaniem cierpi na chorobę zwaną obturacyjnym bezdechem sennym – schorzenie to charakteryzuje się powtarzającymi się przerwami w oddychaniu podczas snu. Niektóre osoby chrapią tylko od czasu do czasu, inne chrapią przez całą noc.

Pomimo stosowania dostępnych bez recepty środków na chrapanie, bardzo ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu. Ogólna zasada to 7-7,5 godziny snu na dobę. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy jednak zasięgnąć porady lekarza. Oprócz odpowiedniej ilości snu ważne jest także kontrolowanie wagi. Nadwaga lub zbyt duży język mogą blokować drogi oddechowe i powodować chrapanie.

Leki na sen dostępne bez recepty mogą w rzeczywistości pogorszyć stan pacjenta i spowodować inne problemy zdrowotne. Niektóre leki mogą nawet wywoływać nastrój i drażliwość, co tylko pogorszy problem. Jeśli więc obawiasz się, że problem chrapania wpływa na jakość Twojego snu, zasięgnij porady lekarza. Jeśli problem nie ustępuje, nie bój się pójść do lekarza. Możliwe jest naturalne zmniejszenie problemu chrapania, ale skutki uboczne mogą przeważyć nad korzyściami.

Innym rozwiązaniem, które jest skuteczne i niedrogie, jest urządzenie do oddychania przez usta. Urządzenia te przesuwają język i szczękę do przodu, poprawiając przepływ powietrza. Można również rozważyć zastosowanie w sypialni zatyczek do uszu lub urządzeń emitujących naturalne dźwięki. Dla osób z nadwagą pomocne może być poradnictwo żywieniowe. Jeśli przyczyną chrapania jest zwężenie dróg oddechowych, przydatny może być pasek nosowy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak leczyć chrapanie przez nos
Czytaj Dalej

Jak leczyć chrapanie przez nos

Istnieje kilka różnych metod, które pomogą Ci w leczeniu chrapania przez nos. Jedną z nich jest stosowanie pozycji…
Chrapanie po operacji nosa - co robić
Czytaj Dalej

Chrapanie po operacji nosa – co robić

Jeśli niedawno miałeś operację plastyczną nosa, możesz się zastanawiać: Czy mogę przestać chrapać po operacji? Oto objawy i…