Jak odnowić wrastające paznokcie

Jak odnowić wrastające paznokcie

Jeśli masz wrastający paznokieć, istnieje kilka środków zaradczych, które można wypróbować. Pierwszy zabieg polega na zmoczeniu stóp w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie umieszczeniu bawełnianej lub woskowanej nici dentystycznej pod dotkniętym paznokciem. Pomoże to paznokciowi wyrosnąć ponad krawędź skóry. Następnie należy nałożyć wazelinę na obszar zapalny i zabandażować dotknięty palec. Noszenie rozsądnych butów może również pomóc w leczeniu tego schorzenia.

Onychectomia

Onychectomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu części lub całości wrastającego paznokcia. Procedura jest zazwyczaj wykonywana w znieczuleniu miejscowym i powinna trwać tylko kilka minut. Najpierw personel medyczny oczyści dotknięty paznokieć i założy opaskę uciskową. Następnie chirurg użyje specjalistycznego sprzętu do cięcia, aby usunąć część paznokcia i kleszczy, aby uchwycić resztę paznokcia. Następnie chirurg delikatnie wyciągnie paznokieć z łożyska po jednym kawałku.

Onychektomia jest bezpieczna i ma wysoki wskaźnik sukcesu. W wielu przypadkach pacjenci mogą wrócić do swoich normalnych zajęć w ciągu kilku dni. Zapobiega to również rozprzestrzenianiu się infekcji na inne części kończyny. Pacjenci mogą również otrzymać szczepionkę przeciw tężcowi i błonicy, aby zapobiec powrotowi infekcji.

Innym rodzajem onychektomii jest onychektomia częściowa. Ten rodzaj zabiegu nie pozwala na całkowite odrośnięcie paznokcia i może być konieczne powtórzenie onychektomii. W niektórych przypadkach wrastający paznokieć może odrodzić się z tkanki kiełkującej wzdłuż łożyska paznokcia. Ryzyko odrostu wynosi 30% po całkowitej onychektomii. W ciężkich przypadkach konieczne jest ponowne wycięcie.

Możliwa jest również częściowa onychektomia, zwana zabiegiem Winograda. Zabieg ten najlepiej wykonać po ustąpieniu ostrej infekcji. W niektórych przypadkach pacjent może potrzebować do sześciu tygodni na całkowite ustąpienie infekcji, zanim zostanie poddany zabiegowi. W takich przypadkach wokół podstawy palca umieszcza się dren Penrose’a i stosuje się opaskę uciskową, aby zapobiec zakażeniu.

Zabiegi chemiczne na wrastające paznokcie u stóp są obarczone dużym ryzykiem zakażenia rany i wydłużenia czasu gojenia. Chociaż większość pacjentów uzyskuje wygojenie już na drugiej wizycie, często zdarzają się powikłania. Mogą one obejmować łagodne sączenie, nadżerkę i utrzymującą się tkankę ziarninową. Ponadto u czterech pacjentów rozwinęła się miejscowa infekcja, która jest poważnym problemem po zabiegach chemicznych.

Matrycektomia chemiczna

Matrycektomia chemiczna do regeneracji wrastających paznokci to zabieg, w którym na łożysku i macierzy paznokcia umieszcza się wacik nasączony 88% fenolem. Roztwór ten stosuje się przez minutę, a następnie ranę nawadnia się 76% etanolem lub roztworem soli fizjologicznej. Następnie rana pooperacyjna jest przykrywana jałowym opatrunkiem kompresyjnym.

Do badania włączono 34 pacjentów, którzy byli leczeni w Obszarze Klinicznym Podologii na Uniwersytecie w Sewilli w Hiszpanii. Pacjenci ci byli wcześniej poddani leczeniu zachowawczemu bez ostatecznych wyników. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do rekonstrukcji estetycznej lub chemicznej matrioszki. Spośród pacjentów, którzy poddali się jednemu z tych zabiegów, 23 poddało się rekonstrukcji estetycznej.

Zabieg ten niszczy tkanki rozrostowe i trwa około 15 minut. Pacjent może następnie wyjść z kliniki w normalnym obuwiu. Po tym zabiegu niektórzy podolodzy stosują również leki i specjalistyczne opatrunki w celu wspomagania gojenia. Zabieg ten może pozostawić obszar zaczerwieniony lub obłożony. Może to sprawić, że pacjent pomyli się z posiadaniem infekcji.

Zabieg ten jest uważany za dobry wybór w przypadku wrastających paznokci u nóg. Jest bezpieczny i skuteczny w usuwaniu części paznokcia. Zapobiega również powrotowi wrastającego paznokcia. Zabieg wymaga znieczulenia miejscowego i trwa tylko kilka minut.

Pacjenci z cukrzycą mogą zdecydować się na częściowe oderwanie dotkniętego brzegu, a następnie zastosowanie 10% wodorotlenku sodu. Inną opcją jest kiretaż matrycowy. Po zabiegu stopa pacjenta jest moczona w ciepłej wodzie przez około 15 minut. Następnie rana goi się w ciągu 4-6 tygodni.

Zabieg PNA

Zabieg PNA regenerujący wrastające paznokcie jest zabiegiem mało inwazyjnym, który można wykonać w gabinecie lekarskim. Zabieg jest prosty i może być wykonany w znieczuleniu miejscowym. Jego działanie polega na zniszczeniu komórek wzrostowych, które powodują odrastanie wrastającego paznokcia. Dzięki temu reszta paznokcia może rosnąć normalnie.

Zabieg ten jest doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących z powodu wrastającego paznokcia. Wymaga on niewielkiego nacięcia na brzegu paznokcia i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Następnie chirurg stosuje substancję chemiczną zwaną matrixectomią w celu zniszczenia komórek wzrostowych u podstawy paznokcia. Proces ten trwa około 20 minut.

Po zabiegu będą Państwo musieli odpoczywać przez co najmniej siedem dni. Przez co najmniej 10 dni nie powinien Pan/Pani chodzić na nogach i przez ten czas może być konieczne noszenie gipsu. Początkowo możesz nosić sterylny opatrunek z gazy, aby utrzymać ranę w czystości. Zanim paznokieć w pełni się zrośnie, minie do 14 dni. Będziesz musiał również przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących unikania butów lub sandałów przez co najmniej tydzień. Po pierwszym tygodniu lekarz usunie szwy.

Inną możliwością regeneracji wrastających paznokci jest zabieg PNA. Ten mało inwazyjny zabieg usuwa wrastający fragment paznokcia ze stopy. Zabieg PNA można wykonać w gabinecie podologicznym. Zabieg PNA może zapobiec nawrotom wrastającego paznokcia.

Zabieg ten jest stosunkowo prostym zabiegiem polegającym na wykonaniu długiego, skośnego nacięcia z boku wrastającego paznokcia. Zabieg obejmuje ablację fenolem łożyska paznokcia i ekstrakcję macierzy wrastającego paznokcia. Powstała rana ma niski odsetek nawrotów i zapewnia doskonałe efekty kosmetyczne.

Zabieg PNA jest powszechnie stosowaną procedurą chirurgiczną w leczeniu regeneracyjnym wrastających paznokci. Polega ona na usunięciu gąbki z fałdu paznokciowego bez uszkodzenia otaczających tkanek. Proces ten jest skuteczny w zmniejszaniu nawrotów i często jest preferowanym sposobem leczenia dla wielu pacjentów. Jest również skuteczny w zapobieganiu nawrotom schorzenia.

Leczenie wrastających paznokci

Głównym objawem wrastających paznokci jest obrzęk wokół podstawy paznokcia. Obrzęk ten może dotyczyć jednej lub obu stron wrastającego paznokcia. Leczenie może obejmować konserwatywne środki domowe oraz zabieg chirurgiczny. Podstawowym celem leczenia jest powstrzymanie wrastającego paznokcia przed dalszym wrastaniem w skórę. Jednak środki zachowawcze mogą zdziałać tylko tyle.

Leczenie zachowawcze obejmuje techniki nieinwazyjne, takie jak oklepywanie lub obcinanie. Zabiegi chirurgiczne są również opcją, ale są one często ryzykowne i mogą wiązać się z wyższym ryzykiem powikłań. Pacjenci, którzy nie są przygotowani do poddania się operacji, powinni rozważyć inne opcje leczenia. Leczenie zachowawcze może być najwłaściwszą opcją dla łagodnych i umiarkowanych przypadków wrastających paznokci.

Najczęstszą metodą leczenia wrastających paznokci jest zabieg chirurgiczny. Techniki chirurgiczne w przypadku wrastających paznokci są bardzo zróżnicowane. Podczas gdy leczenie zachowawcze obejmuje przycinanie paznokci w celu złagodzenia bólu, w ciężkich przypadkach konieczne może być leczenie chirurgiczne. Chociaż wrastające paznokcie są często bolesne i mogą przekształcić się w ropnie, stopień kolonizacji bakteryjnej i stan zapalny mogą wpływać na rodzaj koniecznego leczenia. Leczenie wrastających paznokci u stóp zależy od ich przyczyny i ciężkości, jak również od doświadczenia chirurga wykonującego zabieg.

Leczenie wrastających paznokci jest konieczne w celu wyeliminowania dyskomfortu i infekcji. Stan ten jest powszechny u dzieci i młodych dorosłych, ale może wystąpić w każdym wieku. Nieleczona może powodować zniekształcenie palców i paznokci, co może prowadzić do trwałych deformacji. Stan podstawowy jest kontrowersyjny, ale niektórzy lekarze nalegają na nazywanie go onychokryptozy z powodu przerostu tkanki bocznej ściany paznokcia.

Domowe sposoby na wrastające paznokcie u stóp mogą złagodzić ból spowodowany wrastającymi paznokciami. Najlepszym domowym sposobem jest noszenie sandałów i moczenie chorego miejsca w ciepłej wodzie. Jeśli jednak ból jest uporczywy, najlepiej zwrócić się o pomoc do lekarza. Jeśli wrastający paznokieć spowodował uszkodzenie nerwu, skonsultuj się z lekarzem w celu postawienia właściwej diagnozy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Przyczyny łamliwości paznokci
Czytaj Dalej

Przyczyny łamliwości paznokci

Łamliwe paznokcie mogą być spowodowane kilkoma różnymi przyczynami, od niedoboru witamin po niedoczynność tarczycy. W niektórych przypadkach łamliwość…
Co zrobić z rozdwojonymi paznokciami
Czytaj Dalej

Co zrobić z rozdwojonymi paznokciami

Jeśli chcesz wiedzieć jak leczyć rozdwajające się paznokcie, to dobrze trafiłaś. Być może będziesz musiała zastosować biotyne, zastosować…