Jak wygląda łamanie się paznokci?

Jak wygląda łamanie się paznokci?

Pierwszym krokiem w leczeniu złamanego paznokcia jest zastosowanie ucisku na złamany fragment paznokcia. Ucisk powinien pozostać na miejscu przez pięć do dziesięciu minut. Pomoże to zatrzymać ewentualne krwawienie, które może być powodem do zmartwień. Na szczęście złamane paznokcie są zazwyczaj łatwe do leczenia w domu.

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z beautyexpress.com.pl

Paronychia

We wczesnych stadiach zakażone palce będą zazwyczaj spuchnięte, czerwone i tkliwe. Infekcja może być łagodna lub ciężka, a objawy mogą się samoistnie ograniczać lub pogarszać. Najważniejszym krokiem w leczeniu paronychii jest unikanie urazów tego obszaru. Mała igła może być użyta do otwarcia zainfekowanego obszaru i odprowadzenia ropy. Ciepły kompres i moczenie w octanie glinu lub octu może być pomocne. Inne zabiegi mogą obejmować chlorheksydynę lub powidon-jodynę.

Osoby z osłabionym układem odpornościowym mogą być również bardziej narażone na rozwój tego schorzenia. Przewlekła paronychia może rozwinąć się na więcej niż jednym palcu. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Wywiad kliniczny jest ważny w postawieniu prawidłowej diagnozy. Czasami całkowita poprawa trwa do sześciu tygodni.

Paronychia ostra zwykle rozpoczyna się od czynnika bakteryjnego wprowadzonego w wyniku urazu, np. obgryzienia paznokcia lub przebicia fałdu paznokciowego narzędziem manikiurzystki. Przewlekła paronychia jest wynikiem trwającego zakażenia skóry wokół fałdu paznokciowego. Zakażenie to wywołane jest przez mieszaninę bakterii i drożdży. Występuje najczęściej u osób ze słabym krążeniem.

Objawy paronychii mogą obejmować ból i zaczerwienienie wokół paznokcia. W ciężkich przypadkach może nawet dojść do powstania ropnia, czyli wypełnionej ropą kieszeni pod paznokciem. Nieleczona paronychia może rozprzestrzenić się na cały palec u rąk lub nóg, a także na resztę ciała. Leczenie może obejmować antybiotyki i środki ochronne.

Koilonychia

Łamanie się paznokci może być oznaką wielu problemów zdrowotnych. Niektórzy ludzie mają łamliwe paznokcie, ponieważ nie mają wystarczająco dużo cynku w diecie, podczas gdy inni mają problemy z tarczycą. Łamliwe paznokcie są również normalne dla ludzi, którzy się starzeją. Jeśli doświadczasz tego problemu, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc w jego poprawie.

Po pierwsze, upewnij się, że znasz oznaki łamania się paznokci. Złamanie będzie oczywiste i towarzyszyć mu będzie ciepło i obrzęk. Jeśli towarzyszy mu ból, powinieneś natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się infekcji. Ważne jest również, aby jak najszybciej zająć się złamanym paznokciem.

Po drugie, upewnij się, że masz dużo wody. Złamanie paznokcia może być spowodowane odwodnieniem. Musisz pić co najmniej dziewięć szklanek wody dziennie, aby utrzymać organizm dobrze nawodniony. Pomoże to również twoim paznokciom pozostać silnym. Należy również przyjmować witaminę zwaną biotyną, którą można znaleźć w jajkach, bananach i pełnych ziarnach. Ponadto, regularnie nawilżaj swoje ręce, aby czuć się dobrze. Lotion zapobiegnie również pojawieniu się oznak starzenia na Twoich dłoniach.

Beau’s lines

Beau’s lines i łamanie się paznokci to objawy onychomadesis, stanu, który powoduje, że paznokcie przestają rosnąć. Linie te pojawiają się zazwyczaj kilka tygodni po epizodzie i świadczą o tym, że macierz paznokcia została uszkodzona. W rezultacie paznokieć może zacząć ponownie rosnąć, ale nie zawsze w tym samym tempie.

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn powstawania linii Beau. Mogą one powstać w wyniku urazu, infekcji lub choroby podstawowej. Różnią się głębokością i szerokością i świadczą o czasie trwania uszkodzenia. Jeśli występują na wielu paznokciach to prawdopodobnie są objawem choroby ogólnoustrojowej. Przewlekłe choroby takie jak rak, choroby serca i cukrzyca są znane z wywoływania tego zaburzenia. Niedożywienie i niedobór żelaza mogą również powodować ten problem.

Osoby, które otrzymały chemioterapię również mogą mieć ten stan. Zakażenia i wirusy, takie jak świnka i kiła, mogą również powodować te linie. Osoby z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca lub egzema, mogą również doświadczyć problemów z paznokciami. Niektóre zaburzenia trawienne, takie jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, mogą również wpływać na wchłanianie się paznokci.

Nieleczone linie Beau i łamanie się paznokci mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Pierwszym krokiem w leczeniu jest konsultacja z lekarzem. Ogólnie rzecz biorąc, te warunki mogą być leczone antybiotykami.

COVID paznokcie

COVID paznokcie to unikalne zmiany w łożyskach paznokciowych danej osoby, które zostały po raz pierwszy zauważone przez brytyjskiego epidemiologa Tima Spectora. Oprócz oczywistych zmian w paznokciach, niektórzy z tych pacjentów doświadczają wielu innych objawów, takich jak infekcje skóry, alergie i problemy żołądkowo-jelitowe. Pacjenci ci mogą również doświadczyć utraty włosów lub osłabienia zmysłu smaku i zapachu. Ich paznokcie mogą również zmieniać kształt lub wypadać, a u niektórych mogą pojawić się poziome rowki.

COVID paznokcie mogą zacząć się tworzyć tygodnie po początkowym zakażeniu. Najczęstszym wyznacznikiem jest seria pionowych i poziomych linii przecinających płytkę paznokcia. U niektórych pacjentów grzbiety te są widoczne na palcach stóp. Grzbiety te są również znane jako „linie Beau” i mogą występować na więcej niż jednej płytce paznokciowej jednocześnie.

Istnieją inne warunki, które mogą powodować te grzbiety, w tym niewydolność serca, choroby zakaźne, cukrzyca i urazy. Jednak przyczyną grzbietów na paznokciach u pacjentów z Covid może być Covid. W jednym z badań u 47-letniego mężczyzny z Hiszpanii po 45 dniach leczenia Covidem pojawiły się grube, białe pasma na środku paznokci. Według autorów, objaw ten był wcześniej niezgłaszany. Niektórzy pacjenci stosujący Covid zgłaszali również rozwój subtelnych grzbietów na paznokciach, które badacze nazywają liniami beau.

Inną cechą charakterystyczną dla paznokci Covid jest wypukłe pasmo czerwonego koloru nad białą częścią paznokci. Stan ten często prezentuje się wcześniej niż inne dolegliwości związane z paznokciami Covid. Zostało powiązane z chorobami autoimmunologicznymi i niektórymi lekami. Niektórzy ludzie, którzy doświadczają infekcji COVID mogą być zakłopotani swoim stanem, dlatego zaleca się, aby natychmiast szukać pomocy medycznej.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca jest niedostatecznie aktywna. Powoduje to niebezpiecznie niski poziom hormonów i może powodować objawy takie jak anemia, dezorientacja i niewydolność serca. Nieleczona niedoczynność tarczycy może nawet spowodować śpiączkę. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, powinieneś zgłosić się do lekarza w celu postawienia diagnozy.

Innym objawem niedoczynności tarczycy są łamliwe paznokcie. Paznokcie o kształcie płaskiej łyżeczki lub takie, które unoszą się z łożyska paznokcia to częste objawy. Stan ten charakteryzuje się również białym przebarwieniem paznokci. Białe przebarwienie jest spowodowane obecnością powietrza pod paznokciem. Stan ten może również prowadzić do utraty włosów, depresji i zaburzeń pamięci.

Niedoczynność tarczycy może również wpływać na skórę i włosy. Włosy i paznokcie mają kluczowe znaczenie dla wyglądu danej osoby. Chociaż na rynku jest wiele produktów, które obiecują poprawę tych rzeczy, prawda jest taka, że prawdziwe zdrowie zaczyna się od wewnątrz. Możesz poprawić stan swojej skóry i włosów, przyjmując suplementy i dbając o prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Oprócz łamania się paznokci, niedoczynność tarczycy może prowadzić do suchej skóry i łamliwych paznokci. Organizm potrzebuje równowagi cynku, magnezu, wapnia i białka, aby produkować zdrowe paznokcie. Powinieneś również pić dużo wody, aby utrzymać ciało w stanie nawodnienia. Woda kokosowa i świeże soki owocowe są świetnym źródłem wilgoci.

Zespół Raynauda

Zespół Raynauda to stan, w którym przepływ krwi w kończynach jest zaburzony. Zazwyczaj dotyczy to palców rąk i nóg. W rzadkich przypadkach może dojść również do uszkodzenia opuszki palca. Przyczyna tego stanu jest niejasna. Uważa się jednak, że jest ona związana ze stanem tkanki łącznej.

Aby zdiagnozować zespół Raynauda, lekarz wykona test stymulacji zimnem, który polega na umieszczeniu rąk w zimnej wodzie na krótki okres czasu. Następnie lekarz zbada naczynia krwionośne i stwierdzi, czy są one nieprawidłowe. Jeśli test wykaże rozpoznanie pierwotnego zespołu Raynauda, konieczne mogą być dalsze badania.

Lekarz może przepisać leki, które pomogą w leczeniu tego schorzenia. Innym sposobem leczenia zespołu Raynauda są regularne ćwiczenia fizyczne. Ćwiczenia poprawią przepływ krwi w kończynach i mogą pomóc w zapobieganiu pęknięciom skóry. Ważne jest również używanie rękawic ochronnych, zwłaszcza jeśli przebywasz na zewnątrz w zimnej pogodzie.

Chociaż stan ten nie jest uważany za poważny problem zdrowotny, ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, jeśli objawy się pogorszą. Stan ten wynika z hiperaktywacji współczulnego układu nerwowego, co prowadzi do ekstremalnego zwężenia naczyń krwionośnych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jakie są efekty regeneracji paznokci?
Czytaj Dalej

Jakie są efekty regeneracji paznokci?

Regeneracja paznokci może powodować pewne niepożądane efekty uboczne. W niektórych przypadkach może spowodować deformację lub uraz paznokcia. Zraniony…
Kruchość paznokci a tarczyca
Czytaj Dalej

Jak używać frezarki do paznokci

Zanim zaczniesz używać frezarki do paznokci, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. Na przykład powinieneś ustawić prędkość w zależności od…
Chrapanie po złamaniu nosa - co robić
Czytaj Dalej

Chrapanie po złamaniu nosa – co robić

Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy Twój złamany nos jest przyczyną chrapania. Na szczęście istnieją sposoby leczenia. Czytaj dalej, aby…