Czy Twoje dziecko powinno poddać się operacji chrapania?

Jakie są przyczyny i sposoby leczenia chrapania?

Sen jest podzielony na fazy REM i non-REM. Chrapanie może wystąpić w każdej fazie, choć najczęściej zdarza się w fazie 3 snu REM i non-REM. Mięśnie w jamie ustnej i gardle rozluźniają się podczas snu REM, zwężając drogi oddechowe i powodując chrapanie. Na szczęście istnieją sposoby rozwiązania tego problemu bez konieczności poddawania się zabiegowi chirurgicznemu.

Zmiany behawioralne mogą powodować chrapanie

Jedno z ostatnich badań opublikowanych przez National Institutes of Health wiąże bezdech senny z problemami behawioralnymi. Chociaż przyczyna nie jest do końca poznana, badanie wskazuje, że zmiany strukturalne w płacie czołowym mózgu mogą przyczyniać się do chrapania. Zgodnie z wynikami badania problemy behawioralne u dzieci z bezdechem sennym mogą być związane ze zmianami w płacie czołowym.

Jedno z pierwszych badań, w którym powiązano te dwa schorzenia, wykazało, że chrapanie i zaburzenia zachowania były ze sobą powiązane. Stwierdzono, że dzieci, które chrapały, miały mniejszą objętość płata czołowego, który wpływa na interakcje społeczne i kontrolę impulsów. Niemniej jednak, należy przeprowadzić dalsze badania, aby potwierdzić, czy zmiany te są przyczynowo związane z problemami behawioralnymi spowodowanymi chrapaniem. Jeśli u dziecka występują takie zmiany, powinno ono zostać przebadane pod kątem chrapania.

Wpływ pozycji ciała podczas snu na chrapanie

Popularnym sposobem leczenia chrapania jest zmiana pozycji ciała podczas snu. Wiele osób doświadcza chrapania, jeśli śpi na plecach, ale podniesienie wezgłowia łóżka o cztery lub więcej centymetrów może być skutecznym sposobem leczenia. Taka pozycja może zachęcić język i szczękę do wysunięcia się do przodu i zminimalizować chrapanie. Niektóre osoby donoszą o zmniejszeniu lub wyeliminowaniu chrapania dzięki zastosowaniu specjalnej poduszki. Idealne uniesienie głowy to około dwadzieścia do trzydziestu stopni.

Inne badania wykazały, że pozycje boczne bardziej sprzyjają zmniejszeniu chrapania niż inne pozycje. Epizody bezdechu podczas snu na wznak są dwa razy częstsze niż w pozycjach bocznych. Ponadto, osoby śpiące na boku chrapią rzadziej niż osoby śpiące na plecach. Jednak pozycja leżąca na boku nie jest jedyną, na którą wpływa ta pozycja.

Wpływ palenia papierosów na chrapanie

Wpływ palenia papierosów na chrapanie jest dobrze udokumentowany. W czasie ciąży dzieci narażone na dym papierosowy były dwukrotnie bardziej narażone na chrapanie niż te, które nie były narażone na dym. Narażenie na dym papierosowy w domu zwiększało ryzyko chrapania u dziecka o 45%. Narażenie wzrasta wraz z ilością dymu, na który narażone jest dziecko.

Palenie tytoniu wpływa na płuca, drogi oddechowe i tkanki nosa, a wszystkie te czynniki są związane z chrapaniem. Palenie jest także związane z bezdechem sennym, poważnym zaburzeniem, w którym drogi oddechowe, pozbawione tlenu, zapadają się podczas snu. W związku z tym palacze mogą być bardziej podatni na chrapanie. Jeśli Twoje chrapanie jest wynikiem bezdechu sennego, należy unikać palenia i ograniczyć je do minimum.

Nieoperacyjne metody leczenia chrapania

Istnieje kilka nieoperacyjnych metod leczenia chrapania, które okazały się bardzo obiecujące. W przypadku osób lekko chrapiących zmiana stylu życia, np. ograniczenie spożycia alkoholu i leków uspokajających oraz spanie na boku, może wystarczyć do zmniejszenia chrapania. W przypadku osób cierpiących na bezdech senny, skuteczne mogą być zabiegi niechirurgiczne, takie jak laseroterapia lub ablacja prądem o częstotliwości radiowej. Zabiegi te zwykle nie wymagają operacji ani czasu rekonwalescencji, a pacjent może spać bez żadnego dyskomfortu.

Somnoplastyka to zabieg chirurgiczny stosowany w przypadku chrapania i obturacyjnego bezdechu sennego. Zabieg polega na wykorzystaniu energii o częstotliwości radiowej do obkurczenia podniebienia miękkiego i języczka, co zwiększa przestrzeń w gardle i nosie. Zabieg trwa od 30 do 45 minut i wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego. Po zabiegu organizm ponownie wchłania zmiany i chrapanie ustępuje.

Identyfikacja przyczyny chrapania

Przyczyn chrapania jest wiele i mogą one obejmować zarówno przeszkody fizyczne, jak i infekcje górnych dróg oddechowych. Zidentyfikowanie przyczyny chrapania jest kluczowe dla znalezienia leczenia, które będzie skuteczne w Twoim indywidualnym przypadku. Chrapanie jest zaburzeniem oddychania, a jego przyczyna może być tak prosta, jak ułożenie podniebienia. W niektórych przypadkach przyczyna chrapania jest całkiem prosta.

Chrapanie może być także oznaką innego schorzenia, takiego jak bezdech senny. Jeśli drogi oddechowe stają się wąskie, u osoby chrapiącej może wystąpić obturacyjny bezdech senny, czyli okresy zatrzymania oddechu. W ostateczności zaburzenie to może wpływać na jakość snu i przyczyniać się do innych problemów zdrowotnych. Osoby cierpiące na tę przypadłość mogą być bardziej podatne na problemy z sercem, udary i inne poważne schorzenia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak leczyć bezdech
Czytaj Dalej

Ćwiczenia zapobiegające chrapaniu

Niektóre zmiany w stylu życia mogą pomóc Ci przestać chrapać. Mogą to być np. utrata wagi, rzucenie palenia…