Kruchość paznokci a tarczyca

Kruchość paznokci a tarczyca

Kruchość paznokci to przypadłość, która jest związana z niedoczynnością tarczycy. Wiąże się ona również z różnymi schorzeniami skóry, takimi jak paznokcie łyżkowate czy łuszczyca. Uważa się również, że tarczyca jest odpowiedzialna za dystrofię paznokci. Niezależnie od przyczyny, stan ten jest prawdziwym problemem.

Paznokcie łyżeczkowate

Paznokcie łyżeczkowate, znane również jako koilonychia, mogą być spowodowane chorobami tarczycy i innymi. Są one również objawem anemii. Jeśli zauważysz, że masz ten stan, ważne jest, aby szukać leczenia tak szybko, jak to możliwe. Być może będziesz musiała przyjmować suplementy żelaza lub zmienić dietę, aby skorygować problem. Możesz również otrzymać okresowe zastrzyki z witaminy B-12.

Koilonychia, znana również jako paznokcie łyżeczkowe, to stan, w którym boczne krawędzie płytki paznokciowej są uniesione. Jest ona zazwyczaj dziedziczna, ale może również występować jako objaw innych zaburzeń autoimmunologicznych lub chorób tarczycy. W niektórych przypadkach może również występować jako objaw łuszczycy lub niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Jeśli masz paznokcie w kształcie łyżki, powinieneś jak najszybciej zwrócić się do lekarza. Nieprawidłowości te mogą być objawem toczącego się procesu chorobowego lub mogą być wynikiem wady wrodzonej. Aby zmniejszyć objawy, należy utrzymywać paznokcie krótkie i czyste oraz regularnie nakładać na nie krem nawilżający.

Łyżeczkowate paznokcie mogą być również oznaką niedoczynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy powoduje, że tarczyca jest nieaktywna i spowalnia metabolizm organizmu. Oprócz wpływu na kształt paznokci, niedoczynność tarczycy wpływa również na pocenie się, które jest naturalnym środkiem nawilżającym.

Onycholiza

Jeśli twoje paznokcie stają się słabe lub łamliwe, możesz mieć stan znany jako onycholiza. Stan ten występuje, gdy płytka paznokcia oddziela się od struktur pod nią leżących. Często charakteryzuje się ona dużą białą plamą na płytce paznokcia, która może sięgać w kierunku skórek. W niektórych przypadkach paznokieć może nawet stać się wżarty. W przypadku zauważenia tego stanu należy zwrócić się do lekarza.

Onycholiza dotyczy zazwyczaj paznokci i występuje u kobiet. Uważa się, że przyczyną mogą być wydłużone paznokcie, ponieważ mogą one przypadkowo uderzać o przedmioty i działać jak dźwignia, odciągając paznokieć od łożyska. Onycholiza może być również spowodowana przewlekłą ekspozycją na czynniki drażniące lub zakażeniem grzybem candida albicans.

Osoby, które mają osłabioną tarczycę, mogą również mieć onycholizę. Jest to choroba, w której płytka paznokciowa zaczyna się oddzielać i stopniowo odrasta. W większości przypadków zaczyna się od wolnego brzegu i postępuje do dystalnej części paznokcia. W niektórych przypadkach może rozpocząć się jako owalna plama o wielkości od dwóch do sześciu milimetrów, o żółtawym lub brązowym odcieniu. Jeśli dzieje się to dystalnie, paznokieć może się odbarwić z powodu nagromadzenia grzybów, drożdży i bakterii.

U niewielkiej liczby pacjentów z chorobami tarczycy paznokcie mogą stać się kruche lub przerzedzone. Łamliwość paznokci zwykle idzie w parze z onycholizą i wżerami, a nawet mogą jej towarzyszyć inne objawy, takie jak kseroza i świąd. Osłabiona tarczyca może również powodować powstawanie białych plam na paznokciach, które nazywane są leukonychią.

Egzema

Istnieją dwa rodzaje przewlekłych chorób skóry, które mogą powodować kruchość paznokci: egzema i łuszczyca. Obie powodują uszkodzenia paznokci w różny sposób. Egzema, znana również jako atopowe zapalenie skóry, powoduje czerwoną, swędzącą skórę, która może rozprzestrzeniać się z jednego obszaru ciała na inny. Jedna z form egzemy dotyka paznokci, zwana egzemą pomponową.

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje hormony wpływające na metabolizm organizmu. Może być ona również niedoczynna lub nadczynna, co prowadzi do takich objawów jak zimne dłonie i stopy. Inne objawy niedoczynności tarczycy to utrata wagi, wahania nastroju i trudności ze snem.

Niektóre badania skupiły się na kruchości paznokci. Istnieją liczne artykuły poruszające ten problem. Różni naukowcy badali łuszczycę i jej związek z kruchością paznokci. Badali również związek między stanem tarczycy a kruchością paznokci. Wyniki tych badań doprowadziły do opracowania nowych metod leczenia tych schorzeń.

Kruchość paznokci jest częstym problemem dotyczącym nawet 20% populacji. Dotyczy zarówno paznokci u rąk jak i u nóg i charakteryzuje się rozdwajaniem, łuszczeniem i utratą elastyczności. Niektóre przyczyny łamliwych paznokci to anemia, choroby tarczycy, niedobór żelaza i zespół Sjogrena.

Łuszczyca

W leczeniu łuszczycy paznokci należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Najlepiej byłoby, gdyby pacjenci nauczyli się utrzymywać krótkie paznokcie i zapobiegać narażaniu obszaru onycholitycznego na urazy lub inne materiały egzogenne. Dzięki temu leki miejscowe będą mogły lepiej wnikać w paznokieć i pomagać w leczeniu schorzenia. Dodatkowo pomoże to zminimalizować ekspozycję na słońce, które może pogorszyć stan.

Łuszczyca może prowadzić do łamliwych paznokci. Kilka różnych chorób może powodować ten stan, w tym liszaj płaski, liszaj prążkowany, atopowe zapalenie skóry i choroba Dariera. Ponadto u niektórych osób mogą wystąpić niespecyficzne zmiany w paznokciach.

Leczenie łuszczycy paznokci jest różne, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i miejsca jej rozprzestrzenienia. Różne rodzaje leków mogą być przepisywane w różnych stadiach choroby. Najlepsze leczenie łuszczycy paznokci zależy od ciężkości i zakresu choroby oraz odpowiedzi pacjenta na poprzednie leczenie.

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, która wpływa na układ odpornościowy organizmu. Może dotyczyć serca, mięśni, kości i skóry. Zaburzenia czynności tarczycy dotyczą około jednego procenta dorosłej populacji, przy czym w niektórych grupach demograficznych odsetek ten jest wyższy. Pomimo tego, tylko kilka badań zbadało związek pomiędzy łuszczycą a chorobami tarczycy.

Tarczyca odgrywa ważną rolę w rozwoju łuszczycy paznokci. Hormony tarczycy są odpowiedzialne za rozwój paznokci z brakiem keratynizacji. Stan ten charakteryzuje się skupiskami komórek parakeratotycznych, które słabo przylegają i łatwo odrywają się od łożyska paznokcia. Stan ten jest zwykle związany z szeregiem innych objawów, w tym bólem i tkliwością.

Czynniki żywieniowe

Wiele czynników może wpływać na zdrowie paznokci, w tym poziom hormonów tarczycy. Niedobór hormonu tarczycy może prowadzić do suchości skóry, łamliwości paznokci i włosów. Może również powodować zmęczenie, przyrost wagi i problemy z pamięcią. Niedoczynność tarczycy może również powodować problemy skórne, zaparcia i problemy z pamięcią. Dostępnych jest wiele suplementów diety, które pomagają w leczeniu niedoborów.

Łamliwość paznokci jest częstą skargą wśród pacjentów z chorobami tarczycy. Stan ten wpływa na ogólny kształt paznokcia, powodując, że staje się on płaski i w kształcie łyżki. Tarczyca jest ważną częścią ciała, która produkuje hormony regulujące pocenie się, co jest niezbędne do nawilżenia skóry. Hormony tarczycy zmniejszają się, gdy tarczyca jest nieaktywna, powodując spowolnienie organizmu. Dlatego łamliwość paznokci może wskazywać na niedoczynność tarczycy. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć problemy z tarczycą, powinnaś zgłosić się na badanie tarczycy.

Zmiany w paznokciach mogą świadczyć także o innych schorzeniach. Oprócz łamliwości, paznokcie mogą mieć nieprawidłowy kolor lub kształt. Cienkie paznokcie mogą odchodzić od łożyska i ulegać uszkodzeniu przez zanieczyszczenia. Podobnie białe paznokcie, znane również jako leukonychia, mogą pojawić się bez skórek i są związane z anoreksją nervosa. Z kolei żółte paznokcie mogą pojawić się przy zaburzeniach układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego. Zmiany te mogą być spowodowane niedoborami żywieniowymi.

Łamliwe paznokcie mogą być również spowodowane problemami z tarczycą lub niskim poziomem cynku. Chociaż wiele osób zakłada, że jest to problem związany z wiekiem, należy pamiętać, że istnieją warunki i choroby, które mogą powodować łamliwość paznokci. Niektóre powszechne warunki, które mogą powodować łamliwość paznokci to paronychia (infekcja drożdżopodobna, która powoduje stan zapalny wokół paznokcia i zmiany w samym paznokciu) oraz koilonychia, która powoduje płaskie paznokcie i jest związana z niedoborem żelaza.

Zabiegi

Pacjenci z chorobami tarczycy powszechnie doświadczają łamliwych paznokci. Zmiany w paznokciach związane z tym schorzeniem mogą również obejmować wżery i przerzedzenia. Jednak możliwości leczenia tego stanu nie były zbytnio badane. Badanie to miało na celu scharakteryzowanie zmian na powierzchni paznokci u pacjentów z chorobami tarczycy. Wczesne wykrycie i leczenie może zapobiec poważnej zachorowalności i trwałym następstwom.

Aparat paznokciowy może być również dotknięty przez inne choroby, takie jak łuszczyca, liszaj płaski, atopowe zapalenie skóry i choroba Dariera. Niezależnie od przyczyny leżącej u podstaw choroby, leczenie musi być ukierunkowane na zwalczanie dolegliwości i reagowanie na objawy. Suplementacja bio-mineralna i środki ochronne są niezbędne do optymalnego postępowania. Chociaż dostępne są pewne komercyjne produkty, brakuje podwójnie ślepych badań badających ich skuteczność w leczeniu BN.

W niektórych przypadkach onycholiza ma charakter idiopatyczny lub jest powikłaniem innego zaburzenia. W takich przypadkach najskuteczniejsza terapia polega na leczeniu zaburzenia podstawowego. Pacjenci powinni również zmniejszyć narażenie na urazy zewnętrzne, np. poprzez utrzymywanie krótkich paznokci. W ciężkich przypadkach pacjenci mogą wymagać noszenia rękawic ochronnych, aby zapobiec uszkodzeniu paznokci.

Niedoczynność tarczycy może również powodować łamliwe paznokcie. Stan ten wpływa na krążenie krwi w kończynach, w tym na paznokcie. Ponadto może prowadzić do zmęczenia, przyrostu wagi, suchości skóry, przerzedzenia włosów i depresji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Chrapanie po operacji nosa - co robić
Czytaj Dalej

Chrapanie po operacji nosa – co robić

Jeśli niedawno miałeś operację plastyczną nosa, możesz się zastanawiać: Czy mogę przestać chrapać po operacji? Oto objawy i…
Jak stosuje się plastry na chrapanie?
Czytaj Dalej

Jak stosuje się plastry na chrapanie?

Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów plastrów na chrapanie. Są to plastry donosowe Breathe Right, plastry donosowe…