Czy jakość życia poprawia się po leczeniu chrapania?

Przeciwwskazania do leczenia chrapania

Przeciwwskazaniem do leczenia chrapania jest występowanie zaburzeń snu, takich jak obturacyjny bezdech senny. Obturacyjny bezdech senny charakteryzuje się powtarzającymi się przerwami w oddychaniu, które zakłócają regenerujący sen danej osoby. Wynikająca z tego senność w ciągu dnia i dezorientacja są objawami obturacyjnego bezdechu sennego, który może przyczyniać się do rozwoju chorób serca, cukrzycy, nadciśnienia i udaru.

Efekty uboczne leczenia chrapania

Chociaż istnieje wiele efektów ubocznych związanych z leczeniem chrapania, są one zazwyczaj niewielkie i rzadko mają poważne konsekwencje. Jeśli jednak doświadczasz chrapania w nocy, być może warto skontaktować się z lekarzem. Zidentyfikowano kilka przyczyn chrapania, w tym powiększone podniebienie miękkie, polipy nosa i odchyloną przegrodę nosową. Osoby z nadwagą często chrapią. Chrapanie może być również spowodowane problemami z nosem, takimi jak zatkany nos lub migdałki.

Nadwaga i otyłość są znanymi czynnikami ryzyka chrapania i bezdechu sennego. Również leki uspokajające mogą zaburzać prawidłowe oddychanie, a spanie na plecach może blokować drogi oddechowe. Niektóre osoby mogą skorzystać ze specjalnego urządzenia, które pozwala im spać w innej pozycji, lub używać piłki tenisowej wewnątrz koszuli. Chociaż te rozwiązania nie są idealne dla wszystkich, czasami są jedynym sposobem na rozwiązanie problemu bez narażania zdrowia.

Wskazania

Istnieje kilka przeciwwskazań do leczenia chrapania. Choroba podstawowa musi zostać zdiagnozowana przez lekarza zajmującego się leczeniem zaburzeń snu. Chrapanie jest często objawem OSA, zaburzenia polegającego na wielokrotnym blokowaniu oddychania setki razy w ciągu nocy. Najlepszym sposobem zdiagnozowania chrapania jest przeprowadzenie dokładnej oceny snu, która może obejmować badania w laboratorium snu lub w warunkach domowych.

Chirurgiczne zabiegi na chrapanie nie są odpowiednie dla wszystkich, a lekarz musi ustalić, czy przyczyną chrapania jest poważny problem zdrowotny. Istnieją pewne przeciwwskazania do tego zabiegu, takie jak rodzinne występowanie chrapania, bezdech senny lub słaby głos. Jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik zabieg ten jest obecnie dostępny w Stanach Zjednoczonych.

Palatoplastyka koblacyjna to kolejna metoda chirurgicznego leczenia chrapania. Procedura ta jest podobna do liposukcji i polega na przecięciu podniebienia miękkiego i języczka w celu stworzenia bardziej otwartych dróg oddechowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Chociaż zabieg jest skuteczny, u pacjentów mogą wystąpić tymczasowe lub trwałe efekty, takie jak zmiana głosu lub stałe uczucie w gardle.

Skutki uboczne stosowania aparatu CPAP

Jednym ze skutków ubocznych stosowania aparatu CPAP w przypadku chrapania jest poranny ból głowy. Jest to objaw nieleczonej choroby i zwykle nie jest związany z terapią CPAP. Jeśli doświadczasz zatokowego bólu głowy związanego z CPAP, może on być spowodowany zbyt wysokim poziomem ciśnienia powietrza lub innymi problemami z urządzeniem. Niektórzy ludzie uważają, że dostępne bez recepty leki na przekrwienie zatok są pomocne, ale z czasem przynoszą negatywne skutki.

Innym skutkiem ubocznym stosowania aparatu CPAP jest suchość w ustach. Problemu tego można uniknąć, nosząc maskę nosową i używając zatyczki do uszu, która nie blokuje dróg oddechowych. Jeśli używasz maski poduszkowej, upewnij się, że ściśle przylega ona do ust, aby zapobiec wydostawaniu się powietrza na zewnątrz. Maska nosowa jest lepszym rozwiązaniem niż maska poduszkowa. Dzięki temu język nie będzie ocierał się o zęby i nie będzie powodował połykania powietrza.

Zabieg filarowy

Zabieg filarowy jest jednym z najpopularniejszych sposobów leczenia chrapania. Ma na celu skorygowanie blokady górnych dróg oddechowych, która powoduje bezdech senny. Podstawowym problemem jest rozluźnienie podniebienia miękkiego, które może powodować kilkusekundowe przerwy w oddychaniu. Nieleczony bezdech senny może prowadzić do innych poważnych problemów, takich jak choroby serca, udar mózgu i cukrzyca. W USA 70 milionów ludzi cierpi z powodu chrapania, a wielu z nich szuka sposobu na leczenie tego schorzenia. Procedura Pillar jest realną alternatywą dla wielu metod leczenia chrapania.

Procedura Pillar zmniejsza głośność i częstotliwość chrapania u pacjentów, którzy cierpią z powodu chrapania o znaczeniu społecznym. Zabieg Pillar nie jest bolesny i często jest wykonywany podczas jednej krótkiej wizyty u lekarza w Marietta lub Atlancie. Może powodować niewielki dyskomfort, a niektórzy pacjenci mogą przyjmować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty dzień po zabiegu. Pacjenci mogą powrócić do normalnych zajęć tego samego dnia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak leczyć bezdech
Czytaj Dalej

Chrapanie przez usta – jak je leczyć

Jeśli masz chrapanie przez usta, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak temu zaradzić. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by zapewnić…
Co zrobić z rozdwojonymi paznokciami
Czytaj Dalej

Co zrobić z rozdwojonymi paznokciami

Jeśli chcesz wiedzieć jak leczyć rozdwajające się paznokcie, to dobrze trafiłaś. Być może będziesz musiała zastosować biotyne, zastosować…