Skuteczne środki zaradcze na chrapanie i bezdech

Skuteczne środki zaradcze na chrapanie i bezdech

Istnieje kilka skutecznych sposobów leczenia chrapania i bezdechu. Jeśli one nie działają, można spróbować środków naturalnych. W tym artykule omówimy korzyści płynące ze stosowania pasków rozszerzających jamę nosową, aparatów CPAP i aparatów doustnych. Wszystkie te opcje są bezpieczne i skuteczne. Możesz także wypróbować niektóre z poniższych porad i uniknąć chrapania lub bezdechu poprzez zmniejszenie masy ciała.

Naturalne środki zaradcze

Chociaż maski CPAP są skutecznym sposobem walki z chrapaniem, wiele osób uważa je za niewygodne. Naturalne sposoby walki z chrapaniem i bezdechem mogą przynieść podobne korzyści. Według Sudhansu Chokroverty, dyrektora programowego neurofizjologii klinicznej i medycyny snu w Centrum Medycznym JFK w Edison, N.J., oraz profesora neurobiologii na Uniwersytecie Seton Hall, naturalne metody leczenia mogą być równie skuteczne jak leki na receptę.

Irygacja nosa może zmniejszyć chrapanie i inne problemy z oddychaniem. Irygacja nosa może także przeciwdziałać negatywnym skutkom alergii, pyłków i zanieczyszczeń. Ponadto, naczynie neti może złagodzić przekrwienie i chrapanie. Ten prosty środek ma również wiele innych zalet. Oto niektóre z najlepszych naturalnych środków na chrapanie i bezdech.

Nadwaga może spowodować rozszerzenie się dodatkowych tkanek i powiększenie gardła, powodując chrapanie. Utrata wagi może pomóc zmniejszyć rozmiar gardła i zwiększyć przepływ powietrza. Należy unikać spania na plecach, ponieważ język naturalnie cofa się do gardła, zwężając drogi oddechowe. Można spróbować spać na boku, aby tego uniknąć, lub zaszyć piłkę tenisową w bluzce od piżamy, aby temu zapobiec.

Otyłość również może przyczynić się do zaostrzenia problemu. Brak ruchu może prowadzić do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej w okolicy szyi i gardła. Ten dodatkowy tłuszcz może ograniczać drogi oddechowe i przeszkadzać w oddychaniu. Osoby otyłe mają tendencję do częstszego chrapania. Mężczyźni zwykle mają więcej kilogramów na szyi niż kobiety, dlatego ważne jest, aby schudnąć, jeśli chce się przestać chrapać. Aparaty CPAP

Aparaty CPAP

są jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia chrapania i schorzenia zwanego bezdechem sennym. Są one również znane jako aparaty auto-CPAP i aparaty do wytwarzania żółciowego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Oba urządzenia działają na tej samej zasadzie – wywierają ciśnienie przy wdechu, a mniejsze przy wydechu. Skutecznym rozwiązaniem są również aparaty doustne, a niektóre z nich działają nawet poprzez przesunięcie szczęki do przodu.

Chrapanie i bezdech są nie tylko krępujące dla osoby, która na nie cierpi, ale mogą także wpływać na jej codzienne życie. Niedobór snu może prowadzić do drażliwego zachowania, obniżenia popędu płciowego i innych problemów. Jeśli nie jest odpowiednio leczone, chrapanie może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, w tym zawału serca i udaru mózgu. Aparaty CPAP mogą zapobiec tym problemom lub je ograniczyć i pomóc ludziom prowadzić szczęśliwsze, zdrowsze życie.

Aparaty CPAP są skutecznym rozwiązaniem problemu chrapania i bezdechu sennego. Aparat ułatwia oddychanie w nocy i zatrzymuje bezdech. Aparat CPAP jest zwykle stosowany jako pierwsza linia obrony przed bezdechem sennym. Wiele osób uzyskuje doskonałe wyniki podczas korzystania z niego. Istnieją jednak doniesienia o osobach, które po dłuższym stosowaniu aparatu odczuwają pieczenie w płucach. Jest to jednak przede wszystkim skutek zimnego, suchego powietrza. Aby złagodzić uczucie pieczenia, użytkownik może zdecydować się na nawilżone powietrze.

Jeśli chrapanie jest wystarczająco silne, osoba ma problemy z koncentracją i traci pamięć. Jednak terapia CPAP zmniejszy to ryzyko i pomoże osobie chorej poprawić nastrój i funkcje poznawcze. Ponadto aparat CPAP sprawi, że partner w łóżku nie będzie musiał znosić głośnej nocy, co sprawi, że pokój będzie o wiele spokojniejszy dla pacjenta i jego partnera.

Paski rozszerzające jamę nosową

W kilku badaniach sprawdzono, czy paski rozszerzające jamę nosową są skutecznym środkiem w leczeniu bezdechu sennego i chrapania. Paski te, działające na najwęższą część nosa, mogą zwiększać przepływ powietrza podczas snu. Istnieje kilka różnych rodzajów pasków do nosa, w tym popularne i szeroko dostępne stenty nosowe.

W podwójnie ślepym, randomizowanym, kontrolowanym badaniu naukowcy zastosowali paski rozszerzające jamę nosową u pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym chrapaniem. Paski były naklejane na mostek od łuku zębodołowego do płatka ucha. Badacze zauważyli, że oba sposoby leczenia znacząco zmniejszyły duszność nosa w skali VAS i w ocenach kategorycznych. Przezroczyste paski BRNS również znacząco zmniejszyły duszność nosa w porównaniu z placebo.

Chociaż paski rozszerzające mają niewiele skutków ubocznych, są popularne wśród chrapiących. Po usunięciu powodują podrażnienie skóry. Innym skutecznym rozwiązaniem problemu chrapania są paski do nosa. Dobrą alternatywą są rozszerzadła nosowe firmy Noson. Urządzenia te poprawiają oddychanie przez nos i zmniejszają chrapanie.

Noson to kolejny produkt o udowodnionej skuteczności. Zawiera on mieszankę uspokajających olejków eterycznych, w tym lawendowego i rumiankowego, które sprzyjają spokojnemu snu. Zawiera również substancję przeciw chrapaniu, która może zmniejszyć ilość wdychanego powietrza. Produkt ten jest wolną od leków alternatywą dla inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Przyczynia się również do poprawy stanu zdrowia.

W jednym z badań oceniano nowy, asymetryczny, prototypowy pasek rozszerzający jamę nosową w kształcie motyla oraz wprowadzony na rynek przezroczysty pasek nosowy Breathe Right. Uczestników badania przydzielono losowo do wyboru: przezroczystego paska BRNS lub prototypu w kształcie asymetrycznego motyla bez sprężynek. Wyniki mierzono co noc przez dwa tygodnie. Paski poprawiły jakość snu, zmniejszyły liczbę przebudzeń i zwiększyły poranną koncentrację.

Aparat doustny

Coraz więcej dentystów przepisuje aparat doustny do leczenia chrapania i bezdechu. Aparat ten nosi się podczas snu, a jego działanie polega na przesunięciu dolnej szczęki do przodu lub w dół. Aparat ten jest wygodny w noszeniu i skuteczny w łagodnych do umiarkowanych przypadkach bezdechu sennego i chrapania. Poza tym, że aparat ten jest wygodny, nie przeszkadza w mówieniu i połykaniu.

Ustny aparat do leczenia chrapania i bezdechu może być dostosowany do potrzeb każdego pacjenta. Urządzenia te są mocowane na zębach pacjenta podobnie jak ortodontyczny aparat retencyjny i są noszone podczas snu. Urządzenia te zapobiegają zapadaniu się dróg oddechowych poprzez utrzymywanie szczęki i języka w pozycji pionowej. Aparat do leczenia chrapania i bezdechu może pomóc przywrócić sen, poprawić czujność i ożywić zdrowie. Wykwalifikowany dentysta zaprojektuje dla Ciebie indywidualnie dopasowany aparat ustny i zapewni ciągłe leczenie chrapania i bezdechu.

Innym rodzajem aparatu do leczenia chrapania i bezdechu jest aparat Herbsta. Aparat Herbsta wykonany jest z tworzywa sztucznego, które pozwala żuchwie przesuwać się do przodu bez rozwierania szczęki. Można go regulować w odstępach co ćwierć milimetra. Innym typem jest aparat Herbsta teleskopowy, który można regulować poprzez obracanie kołnierza protruzyjnego. Jest on wykonany z tytanu klasy implantologicznej i objęty pięcioletnią gwarancją.

Aparat ortodontyczny to urządzenie utrzymujące dolną szczękę do przodu. Wygląda podobnie jak aparat retencyjny lub ochraniacz na zęby i może być wykonany na zamówienie przez stomatologa specjalizującego się w medycynie snu. Urządzenie utrzymuje dolną szczękę do przodu podczas snu. Zapobiega to zapadaniu się dróg oddechowych i ich blokowaniu. Badania wykazały, że terapia aparatami ustnymi jest skutecznym sposobem leczenia chrapania i bezdechu oraz poprawia jakość snu.

Aparat na szyję

Istnieje kilka skutecznych metod leczenia chrapania i obturacyjnego bezdechu sennego, które pomagają pacjentom przestać chrapać. Należą do nich aparaty doustne, które zakładane są na usta i utrzymują drożność dróg oddechowych podczas snu. Inną opcją jest aparat ortopedyczny na szyję, znany również jako aparat ortopedyczny. Aparat na szyję zapobiega zginaniu podbródka i gardła podczas snu. Wielu lekarzy i stomatologów zaleca ten rodzaj leczenia.

Osoby z nadwagą często chrapią z powodu dodatkowej tkanki w gardle. Utrata wagi może pomóc w zmniejszeniu tego problemu. Innym środkiem zapobiegającym chrapaniu jest unikanie spania na plecach, co pozwala językowi opadać do tyłu i zwężać drogi oddechowe. Niektórzy ludzie używają piłki tenisowej włożonej do piżamy, aby zapobiec temu nawykowi. Ten sposób jest skuteczny także wtedy, gdy chrapanie staje się powracającym problemem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak zapobiegać łuszczycy paznokci
Czytaj Dalej

Jak zapobiegać łuszczycy paznokci

Aby zapobiec tej dolegliwości, utrzymuj paznokcie w stanie nawilżenia i chroń je przed uszkodzeniami. Unikaj obgryzania i skubania…
Czy kolagen wspomaga regenerację paznokci?
Czytaj Dalej

Czy kolagen wspomaga regenerację paznokci?

Istnieje kilka różnych sposobów na regenerację paznokci. Peptydy kolagenowe są jednym z takich sposobów. Związki te mogą również…
Jaki pędzelek do paznokci wybrać?
Czytaj Dalej

Jaki pędzelek do paznokci wybrać?

Jeśli jesteś nowy w świecie paznokci, możesz się zastanawiać jaki pędzelek wybrać. Istnieje wiele czynników do rozważenia, w…