Chrapanie po złamaniu nosa - przyczyny i leczenie

Chrapanie po złamaniu nosa – przyczyny i leczenie

Być może zastanawiasz się, czy chrapanie jest częstym efektem ubocznym złamanego nosa. Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule przyjrzymy się tkance wibrującej nosa, ablacji podniebienia prądem o częstotliwości radiowej oraz fazom REM i non-REM chrapania. Następnie omówimy przyczyny i sposoby leczenia tych objawów chrapania.

Tkanka wibrująca w jamie nosowej

Kiedy tkanki w jamie nosowej ulegają zapaleniu lub wytwarzają wydzielinę śluzową, powstaje dźwięk chrapania. Dźwięki te powstają podczas przepływu powietrza przez jamę nosową, a wibracje tych tkanek powodują hałas. Przyczyn chrapania może być wiele, od złamanego nosa po odchyloną przegrodę nosową.

W przypadku złamania nosa drogi oddechowe nosa są zatkane, a osoby, które złamały nos, są zmuszone oddychać przez usta. Powoduje to zwiększoną wibrację tkanek, co jest przyczyną chrapania. Obszar, który oddziela tylną część jamy ustnej od dróg nosowych, to podniebienie miękkie. Tkanka ta ma kształt arkusza i jest połączona z podniebieniem twardym z trzech stron. Kiedy osoba oddycha przez nos, podniebienie miękkie przesuwa się do przodu i otwiera drogi oddechowe.

Chirurgia jest jedną z opcji leczenia chrapania po złamaniu lub pęknięciu nosa. Chirurg wykona zabieg zwany koblacją palatoplastyki w celu usunięcia nadmiaru tkanki podniebienia miękkiego, co zwiększy przepływ powietrza i zmniejszy częstotliwość chrapania. Chirurgiczne leczenie chrapania może również obejmować procedurę zwaną radiową redukcją turbinek (RFTA).

Skrzywiona przegroda nosowa

Problem chrapania związany ze skrzywioną przegrodą nosową po złamaniu nosa może sprawiać wrażenie, że nigdy nie uda Ci się spokojnie zasnąć. Na szczęście chirurg w hrabstwie Bucks jest w stanie wykonać zabieg septoplastyki, aby rozwiązać ten problem i zapewnić Ci lepszy sen. Zabieg septoplastyki polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w przegrodzie nosowej i usunięciu nadmiaru kości i chrząstki. Operacja ta może być także połączona z operacją nosa lub zatok, jeśli wymaga tego stan zdrowia.

Objawami odchylenia przegrody nosowej mogą być chrapanie, kapanie z nosa i krwawienia z nosa. Może to jednak powodować także inne problemy, w tym bezdech senny, bóle głowy, a nawet infekcje zatok. Aby uzyskać najskuteczniejsze metody leczenia, należy skonsultować się z lekarzem laryngologiem. Najlepsza metoda leczenia skrzywienia przegrody nosowej może zależeć od stopnia zaawansowania i lokalizacji skrzywienia.

Odchylona przegroda nosowa jest często spowodowana urazem twarzy lub nosa. W takich przypadkach przegroda nosowa staje się skrzywiona z powodu obrzęku, stanu zapalnego i urazu. Chociaż głównym sposobem leczenia zaburzonej przegrody nosowej jest zabieg chirurgiczny, dostępne są również leki łagodzące przekrwienie nosa i objawy, a także poprawiające oddychanie. Przegroda nosowa jest wyspecjalizowaną częścią nosa, która pomaga organizmowi wykrywać i rozpoznawać zapachy. Zatrzymuje ona także obce cząsteczki oraz pomaga w ogrzewaniu i nawilżaniu powietrza.

Ablacja podniebienia prądem o częstotliwości radiowej

Najczęściej stosowaną procedurą chirurgiczną w leczeniu chrapania po złamaniu lub pęknięciu nosa jest ablacja podniebienia prądem o częstotliwości radiowej. Powoduje ona zmniejszenie bocznej podniebiennej tkanki tłuszczowej, zmieniając w ten sposób otaczające struktury i redukując wibracje foniczne. Procedura ta ma jednak wciąż charakter eksperymentalny i konieczne są dalsze badania w celu określenia jej skuteczności i trwałości. Procedura ta jest także droższa niż tradycyjna palatofaryngoplastyka i powinna być rozważana tylko w ciężkich przypadkach.

Podniebienie miękkie, czyli języczek, jest mięśniowo-szkieletowym przedłużeniem podniebienia twardego. Oddziela ono tylną część jamy ustnej od dróg nosowych i pełni funkcję bariery między podniebieniem miękkim a nosem. Podniebienie miękkie rozciąga się do przodu podczas oddychania przez nos, otwierając drogi oddechowe i zmniejszając chrapanie. Jeśli jednak języczek jest zbyt duży lub zbyt gruby, może blokować przepływ powietrza i powodować chrapanie.

Podczas zabiegu przez dziesięć sekund do tkanki mięśniowej podniebienia przykładana jest energia o częstotliwości radiowej. Zabieg nie jest bolesny i często jest wykonywany w gabinecie lekarskim w znieczuleniu miejscowym. Jednak przez trzy miesiące w podniebieniu może tworzyć się tkanka bliznowata, która w przyszłości może je ponownie zablokować. Niemniej jednak zabieg ten zmniejszył chrapanie u 77% pacjentów.

Etapy REM i non-REM chrapania

Chrapanie może występować w fazach REM i non-REM snu. Chrapanie zwykle występuje podczas snu REM, ponieważ mięśnie ciała rozluźniają się, a oddech staje się płytki. Bezdech senny, zaburzenie snu, w którym oddychanie zatrzymuje się na długi czas, występuje w fazie REM. Bezdech senny jest najczęstszym rodzajem zaburzeń snu.

Chrapanie u dorosłych może wskazywać na ukryte schorzenia. Najczęściej dotyczy to faz snu REM i non-REM, ale niektóre osoby chrapią także z powodu złamanego nosa. Obturacyjny bezdech senny może prowadzić do chorób układu krążenia i wysokiego ciśnienia krwi. Chrapanie może być także przyczyną innych problemów zdrowotnych, a specjaliści zajmujący się snem są dobrze wyszkoleni w ich rozpoznawaniu i leczeniu.

Podczas gdy sen REM jest najbardziej regenerującą fazą snu, sen nie-REM jest najbardziej powszechny. Jest to także najczęstszy etap po złamaniu nosa. W wielu przypadkach chrapanie jest objawem innego problemu i wymaga bezpośredniego leczenia. Jeśli jednak sen REM jest jedynym objawem, należy zasięgnąć porady lekarza. Na przykład, jeśli chrapiesz każdej nocy, możesz mieć zaburzenia snu lub złamany nos. Jeśli chrapaniu towarzyszą inne objawy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Chirurgia chrapania jest zwykle ukierunkowana na drogi nosowe, język, języczek lub podniebienie. Najbardziej obiektywną miarą senności non-REM jest czuwanie podczas czterech z czterech testów. Niezależnie od stopnia nasilenia problemu chrapania, skuteczne leczenie zapewni spokojny sen zarówno Tobie, jak i Twojemu współlokatorowi.

Powszechne alergeny domowe

Jedną z najczęstszych przyczyn chrapania po złamaniu nosa jest uczulenie na powszechny alergen domowy. Wiele roztoczy kurzu gromadzi się w środowisku domowym z powodu łuszczącej się skóry. Odchody tych owadów zawierają białka, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u ludzi. Alergie te mogą również prowadzić do chrapania, które jest powodowane przez śluz wytwarzany przez zatkany nos.

Jeśli masz alergię, roztocza i pyłki kurzu mogą zatkać przewody nosowe, powodując chrapanie. Przyczyną alergii może być wszystko – od kurzu po odchody roztoczy kurzu domowego. Najczęstszym winowajcą jest kurz, ale inne alergeny również mogą powodować te same problemy. Jeśli uważasz, że kurz jest winowajcą, rozważ wizytę w poradni alergologicznej OKOA. Lekarze ci mają doświadczenie w radzeniu sobie zarówno z alergiami, jak i z problemami związanymi z chrapaniem.

Chociaż możesz doświadczać tych samych objawów, co osoba ze złamanym nosem, możesz podjąć pewne kroki, aby zapobiec nasilaniu się alergii poprzez regularne sprzątanie sypialni. Możesz używać ochraniaczy i pokrowców na poduszki lub zainwestować w ochraniacz na materac. Na koniec, należy unikać wdychania kurzu z twardych powierzchni, takich jak ściany, okna i dywany.

Operacja w celu leczenia chrapania

Chociaż operacja w celu leczenia chrapania po złamaniach opornych na leczenie ma wiele zalet, należy być również świadomym ryzyka. Jednym z nich jest trwała zmiana głosu i obrzęk gardła. Jeśli brzmi to jak opcja dla Ciebie, skonsultuj się z lekarzem. Istnieje wiele rodzajów zabiegów chirurgicznych w leczeniu chrapania, ale niezależnie od tego, który z nich wybierzesz, ryzyko jest znaczne.

W niektórych przypadkach leczenie niechirurgiczne jest skuteczne, ale zawsze najlepiej jest zasięgnąć drugiej opinii, zanim zdecydujesz się na zabieg chirurgiczny. W przypadku osób lekko chrapiących zmiana stylu życia, np. wyeliminowanie alkoholu lub środków uspokajających i spanie na boku, może pomóc w złagodzeniu chrapania. Również leczenie problemów z zatokami i alergiami może zapobiec chrapaniu lub je złagodzić. Chociaż leczenie to jest bardziej drastyczne, dla niektórych może być najlepszym rozwiązaniem.

Chociaż operacja nosa może zmniejszyć nasilenie chrapania, jej wyniki są zróżnicowane. U niektórych pacjentów nie wpływa ona na nasilenie OSA i może jedynie poprawić subiektywną jakość snu. W innych przypadkach operacja poprawia QoL pacjenta i może również złagodzić chrapanie u pewnej podgrupy pacjentów. Jednak ogólnie rzecz biorąc, rynoplastyka nie jest skuteczna w leczeniu OSA u dorosłych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czytaj Dalej

Lifting twarzy bez skalpela – poznaj skuteczne zabiegi na wiotkość skóry

Wiotka skóra to oznaka osłabienia włókien kolagenowych, które wraz z wiekiem stają się coraz bardziej podatne na rozciąganie. Zabiegi z kategorii lifting twarzy bez skalpela opierają się na pobudzaniu skóry do podjęcia procesów regeneracyjnych. Efektem jest skrócenie uszkodzonych włókien oraz produkcja nowego kolagenu. Sprawdź, jakie technologie to umożliwiają.
Jakiego lakieru użyć na łamliwość paznokci
Czytaj Dalej

Jakiego lakieru użyć na łamliwość paznokci

Istnieje kilka środków zaradczych na łamliwość paznokci. Na przykład, suplement zawierający biotynę (witaminę, która jest ważna dla zdrowych…
krem nawilżający
Czytaj Dalej

Krem nawilżający – kiedy i jak go stosować?

Dobry krem nawilżający potrafi zapewnić naprawdę skuteczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi, na które narażona jest skóra. Chcesz wiedzieć…