Co to jest bezdech?

Co to jest bezdech?

Jeśli zastanawiasz się, co to jest bezdech, to dobrze trafiłeś. Tutaj dowiesz się o przyczynach, objawach i sposobach leczenia. Jeśli podejrzewasz u siebie to zaburzenie snu, zgłoś się do lekarza w celu postawienia diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia. Niezależnie od tego, czy cierpisz na krótkotrwały czy długotrwały bezdech, warto jak najszybciej uzyskać informacje i podjąć leczenie.

Objawy

Najczęstszym objawem bezdechu sennego jest głośne chrapanie. Dochodzi do niego, gdy mięśnie w tylnej części gardła rozluźniają się, blokując drogi oddechowe. Centralny bezdech senny jest spowodowany tym, że mózg nie otrzymuje odpowiednich sygnałów do oddychania podczas snu. W obu typach osoba może obudzić się z dusznościami lub bólem głowy. Podczas snu może również wydawać odgłosy krztuszenia się lub chrapania.

Chociaż pacjent z bezdechem sennym nie pamięta, że miał takie objawy, doświadcza wielu typowych skutków ubocznych. Niektóre osoby cierpiące na bezdech senny doświadczają także bólów głowy i wahań nastroju w ciągu dnia. Brak snu zwiększa także ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i udaru mózgu. Jednak objawy bezdechu sennego zwykle nie są oczywiste, dopóki nie zaczną wpływać na codzienne życie.

Objawy bezdechu sennego u pacjenta mogą być początkowo trudne do zauważenia, ale istnieje kilka dostępnych metod leczenia, które mogą pomóc w przezwyciężeniu tego zaburzenia. Jedną z nich jest terapia z wykorzystaniem aparatów ustnych. Aparaty te są tak zaprojektowane, aby pasowały do jamy ustnej pacjenta podczas snu. Inne metody leczenia obejmują stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP), które wykorzystuje maskę do wtłaczania powietrza do dróg oddechowych podczas snu pacjenta.

Przyczyny

Bezdech jest powszechnym stanem, w którym wysiłek oddechowy pacjenta ustaje na dłużej niż 20 sekund, czemu często towarzyszy bradykardia i sinica. Chociaż bezdech jest częstszy u niemowląt, może wystąpić u dzieci w każdym wieku. Chociaż nie ma jednej przyczyny bezdechu, najczęstsze przyczyny pokrywają się z przyczynami występującymi u niemowląt. U starszych dzieci przyczyny są podobne, ale inne niż u niemowląt. To sprawia, że bezdech staje się dylematem diagnostycznym, ponieważ może być objawem poważniejszego schorzenia.

Bezdech wcześniaków jest najczęstszą przyczyną bezdechu i występuje u połowy wcześniaków. Dzieci z nawracającymi epizodami bezdechu nie radzą sobie tak dobrze, jak niemowlęta bez bezdechu. Ryzyko nawrotów bezdechu jest większe u niemowląt, u których ten stan wystąpił w pierwszym roku życia.

U pacjentów z bezdechem może również wzrosnąć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, które występuje u 40% pacjentów z tym zaburzeniem. Są oni również narażeni na chorobę niedokrwienną serca, która może prowadzić do bólu w klatce piersiowej, zawału serca i udaru mózgu. Im dłużej choroba pozostaje nieleczona, tym cięższy może być jej przebieg, co prowadzi do zwiększonej śmiertelności. Jakie są zatem główne przyczyny bezdechu?

Metody leczenia

W leczeniu bezdechu sennego dostępne są zabiegi chirurgiczne, choć są one zwykle zarezerwowane dla ciężkich przypadków. Zabieg chirurgiczny, znany jako uvulopalatopharyngoplastyka, polega na usunięciu tkanki z tylnej części gardła, w tym migdałków i języczka. Inne metody leczenia chirurgicznego obejmują modyfikację szczęki lub dostosowanie nosowych dróg oddechowych w celu skorygowania podstawowej przyczyny zaburzeń oddychania.

Ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP) jest jednym z najbardziej powszechnych sposobów leczenia bezdechu sennego. Pacjenci podczas snu noszą maskę na twarzy, która wtłacza powietrze przez drogi oddechowe. CPAP jest na ogół skuteczny, ale wiele osób nie czuje się z nim komfortowo i w ogóle go nie stosuje. Przegląd dowodów dokonany przez ACP wykazał, że CPAP jest nadal najczęstszą formą leczenia po postawieniu diagnozy. Chociaż leczenie to ma istotne wady, wielu lekarzy zaleca je jako pierwszą metodę leczenia bezdechu sennego.

W ciężkich przypadkach konieczna może być operacja. Jeśli bezdechowi towarzyszą alergie nosowe, operacja może być jedynym rozwiązaniem. Niemniej jednak, inne metody leczenia bezdechu sennego mogą być mniej kosztowne niż zabieg chirurgiczny. W przypadkach łagodnych i umiarkowanych wystarczająca może być zmiana stylu życia. Niektóre osoby mogą znaleźć ulgę w bezdechu sennym dzięki stosowaniu aparatu CPAP i innych metod, takich jak utrata wagi. Ponadto zajęcie się alergiami i problemami z zatokami może doprowadzić do zmniejszenia migdałków, które często są przyczyną bezdechu sennego.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jakie są efekty regeneracji paznokci?
Czytaj Dalej

Jakie są efekty regeneracji paznokci?

Regeneracja paznokci może powodować pewne niepożądane efekty uboczne. W niektórych przypadkach może spowodować deformację lub uraz paznokcia. Zraniony…