Czy bezdech senny ma wpływ na chrapanie?

Czy bezdech senny ma wpływ na chrapanie?

Kiedy nie śpimy, nasze mięśnie gardła utrzymują przepływ powietrza, ale podczas snu rozluźniają się, blokując drogi oddechowe. W tym czasie miękkie tkanki w jamie ustnej tworzą przeszkodę, a kiedy tak się dzieje, nieświadomie próbujemy ciężej oddychać, co powoduje głośne dźwięki, które słyszymy podczas chrapania. Podobnie nos jest sztywną strukturą, a zatkanie nosa powoduje oddychanie przez usta, co z kolei jest przyczyną chrapania.

CPAP

Chrapanie może mieć wpływ na sen i czuwanie w ciągu dnia. Dobra wiadomość jest taka, że chrapanie i bezdech senny można leczyć. Chociaż aparat CPAP jest najczęściej przepisywanym rozwiązaniem, inne urządzenia medyczne mogą pomóc w zmniejszeniu nasilenia objawów. Porozmawiaj z lekarzem, aby dowiedzieć się, jakie masz możliwości leczenia. Oto niektóre z nich. Jeśli cierpisz z powodu chrapania, jedną z opcji może być aparat CPAP.

Terapia CPAP to rodzaj aparatu, który dostarcza do dróg oddechowych stałe dodatnie ciśnienie powietrza, aby zapobiec zapadaniu się tkanek miękkich i częściowemu blokowaniu dróg oddechowych. Aparat ten jest najlepszy dla osób oddychających przez usta, a jeśli chrapiesz, powinieneś używać maski pełnotwarzowej. Jednak sposób, w jaki śpisz, będzie miał wpływ na działanie aparatu CPAP.

SRBD

SRBD to stan charakteryzujący się nawracającymi przerwami w oddychaniu o zmniejszonej amplitudzie, często związany z chrapaniem. SRBD może być także powiązana z innymi zaburzeniami oddychania związanymi ze snem, w tym z centralnym bezdechem sennym i hipopnezją. SRBD występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, najczęściej u mężczyzn, kobiet i osób starszych. W czasie snu obturacyjny bezdech wiąże się ze znacznym upośledzeniem funkcjonowania, zwłaszcza u kobiet.

Chociaż u osób bezobjawowych mogą nie występować żadne objawy, powinny one być regularnie oceniane i mogą wymagać skierowania do poradni leczenia zaburzeń snu w trybie pilnym. Objawy SRBD u dzieci mogą obejmować oddychanie przez usta, opóźnienie wzrostu oraz cechy nadpobudliwości i nieuwagi. Chociaż oznaki i objawy różnią się od tych występujących u dorosłych, dzieci z wywiadem w kierunku SRBD mogą być badane za pomocą standaryzowanych kwestionariuszy. Podstawowym celem oceny snu jest pomiar jego jakości.

Bezdech senny

Jeśli zauważyłeś, że Twój partner skarży się na hałas, jaki wydajesz podczas snu, możliwe, że cierpisz na bezdech senny. Normalne chrapanie nie jest niebezpieczne ani nie zakłóca snu, ale może być oznaką poważniejszej dolegliwości. Chrapanie jest spowodowane zapadaniem się tkanek miękkich w gardle podczas snu. Może to trwać 10 sekund lub dłużej.

Istnieją dwa różne rodzaje bezdechu sennego. Obturacyjny bezdech senny jest najczęstszym typem i występuje, gdy drogi oddechowe są wielokrotnie blokowane podczas snu. Temu schorzeniu często towarzyszy głośne chrapanie, które trudno zignorować. Po krótkim okresie przerwy w oddychaniu mogą nawet wystąpić oddechy i uczucie dławienia się we śnie.

SRBD przyczyny chrapania

SRBD to schorzenie charakteryzujące się nawracającymi epizodami zmniejszonego przepływu powietrza podczas snu. Jest to spowodowane zapadnięciem się tkanki miękkiej w tylnej części gardła, która częściowo blokuje tchawicę. Język i tylna część gardła mogą drgać podczas przepływu powietrza, co przyczynia się do chrapania. Spanie na plecach może pogorszyć problem, ponieważ szczęka i dolna część języka opadają do tyłu.

Obturacyjne chrapanie jest częstym problemem dotykającym 20% populacji. Mężczyźni są bardziej narażeni na rozwój SRBD niż kobiety. Chrapanie może być nieszkodliwym nawykiem, jeśli zdarza się raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli jednak chrapanie jest głośne, nawracające lub występuje codziennie, może to być oznaką poważniejszych zaburzeń snu.

CPAP powoduje stany zapalne w organizmie

CPAP to urządzenie, które pomaga osobom cierpiącym na bezdech senny oddychać przez maskę podczas snu. Znane są pewne skutki uboczne stosowania aparatu CPAP, w tym skrócenie oddechu. Ten efekt uboczny jest jednak często odczuwalny. Chociaż aparat CPAP nie zmniejsza ilości powietrza wdychanego przez osobę podczas snu, sprawia, że noc jest dla użytkownika niekomfortowa. Ze względu na potencjalne powikłania zdrowotne związane ze stosowaniem aparatu CPAP ważne jest, aby nosić go zgodnie z zaleceniami, aby uniknąć takich skutków ubocznych.

Autorzy badania zauważają, że różnica w wynikach może być spowodowana różnicami w wartościach wyjściowych biomarkerów. Niektórzy uczestnicy mieli niższe wartości wyjściowe niż inni, a ponadto pacjenci mogli być poddani zabiegom chirurgicznym w celu skorygowania choroby podstawowej. CPAP wiązał się również z poprawą jakości życia związanej ze snem u pacjentów z OSA. Autorzy zaznaczają jednak, że wyniki badań nie wykluczają innych przyczyn objawów OSA.

CPAP pomaga powstrzymać chrapanie

Aparaty CPAP są stosowane w celu zapewnienia stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych podczas snu. Urządzenie zapobiega blokowaniu dróg oddechowych przez tkanki miękkie i ocieraniu się o siebie. W rezultacie zapobiega to głośnemu chrapaniu. Używanie aparatu CPAP może być jednak niewygodne, a nawet powodować wielokrotne budzenie się w nocy. Niezależnie od tego dyskomfortu, aparat CPAP może być doskonałym rozwiązaniem Twojego problemu.

Chociaż aparat CPAP ma pomóc w powstrzymaniu chrapania spowodowanego bezdechem sennym, może on nie działać tak skutecznie, jak powinien. Jeśli Twój aparat CPAP nie zapobiega chrapaniu, być może lekarz będzie musiał wprowadzić poprawki lub zmienić ustawienie maski. Nowa maska i inna konfiguracja to dwie najczęstsze przyczyny chrapania.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jakiego lakieru użyć na łamliwość paznokci
Czytaj Dalej

Jakiego lakieru użyć na łamliwość paznokci

Istnieje kilka środków zaradczych na łamliwość paznokci. Na przykład, suplement zawierający biotynę (witaminę, która jest ważna dla zdrowych…
Jak zregenerować pazurki u paznokci
Czytaj Dalej

Jak zregenerować pazurki u paznokci

Jeśli zastanawialiście się jak zregenerować pazurki paznokci, istnieje kilka sposobów. Jedna z metod polega na usunięciu uszkodzonej macierzy…