Czy chrapanie można leczyć chirurgicznie?

Czy chrapanie można leczyć chirurgicznie?

W leczeniu chrapania dostępnych jest wiele różnych metod leczenia. Na przykład, paski nosowe są umieszczane w jamach nosowych, aby utrzymać je otwarte. Aparaty doustne utrzymują szczękę w prawidłowej pozycji umożliwiającej przepływ powietrza. Ochraniacze na zęby stosowane w sporcie nie rozwiążą problemu. Metody chirurgiczne obejmują UPPP, koblację palatoplastyki i septoplastykę. Poniżej znajduje się krótki przewodnik po metodach leczenia chirurgicznego.

UPPP

Uvulopalatopharyngoplastyka, czyli UPPP, to zabieg chirurgiczny mający na celu udrożnienie dróg oddechowych oraz leczenie bezdechu sennego i chrapania. Procedura ta ma jednak wiele wad, w tym długotrwały wpływ na języczek – tkankę w kształcie palca zwisającą z dachu jamy ustnej. Inne zagrożenia obejmują ryzyko przypadkowego uszkodzenia okolicznych tkanek i naczyń krwionośnych. Pacjenci mogą odczuwać ból gardła i głosu z nosa, a także osłabienie głosu.

UPPP jest szeroko stosowanym chirurgicznym sposobem leczenia chrapania i wykazano, że znacząco zmniejsza lub eliminuje chrapanie w siedemdziesięciu pięciu do dziewięćdziesięciu procentach przypadków. Jednakże początkowy odsetek powodzenia operacji UPPP zmniejszył się po krótkim okresie obserwacji. W jednym z badań, w latach 1985-1989, UPPP przeprowadzono u 69 pacjentów cierpiących na nawykowe chrapanie. Pacjenci byli monitorowani i przeprowadzono z nimi wywiad w okresie 16-75 miesięcy po zabiegu. W okresie obserwacji, zabieg UPPP zmniejszył lub wyeliminował chrapanie u 8 pacjentów.

Palatoplastyka koblacyjna

Chirurgiczne leczenie chrapania jest możliwe dzięki palatoplastyce koblacyjnej, stosunkowo niedawno wprowadzonej procedurze, która polega na podniesieniu górnej części gardła w celu usunięcia nadmiaru tkanki i poprawy górnych dróg oddechowych. Palatoplastyka koblacyjna polega na wprowadzeniu urządzenia przypominającego igłę do podniebienia miękkiego, z którego usuwane są fragmenty tkanki. W wyniku tej procedury powstaje tkanka bliznowata, która pomaga usztywnić podniebienie i zmniejszyć wibracje związane z chrapaniem.

Chociaż zabieg ten jest jedną z opcji leczenia chrapania, nie jest on najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich pacjentów. Jego powikłania są bardzo poważne i może być za późno na całkowite wyleczenie dolegliwości. W skrajnych przypadkach zabieg ten może być konieczny, choć dla niektórych osób jest to ostateczność. Pacjenci, u których leczenie chrapania nie powiodło się, mogą uznać, że koblacja palatoplastyki nie jest dla nich.

Snoreplastyka iniekcyjna

Snoreplastyka iniekcyjna jest zabiegiem chirurgicznym, który może zmniejszyć chrapanie. Głównym składnikiem tego zabiegu jest sotradecol, środek utwardzający zatwierdzony przez FDA do stosowania dożylnego i prostego rozszerzania żylaków u pacjentów z wydolnymi zastawkami. Chrapanie może jednak występować u pacjentów z innymi przyczynami. Podczas konsultacji lekarz określi, na jaki rodzaj chrapania cierpisz i czy jesteś kandydatem do tego zabiegu.

Przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie pełnego badania laryngologicznego, aby upewnić się, że dolegliwość jest wynikiem innego problemu. Przed zabiegiem badanie górnych dróg oddechowych pomoże ustalić, czy problem jest związany po prostu z chrapaniem, czy też nie. Jeśli chrapanie jest głównym problemem, lekarz może zalecić zabieg, taki jak Snoreplastyka iniekcyjna.

Septoplastyka

Przyczyną chrapania lub bezdechu sennego może być odchylona przegroda nosowa. W obu przypadkach septoplastyka jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu wyprostowanie przegrody, co poprawia przepływ powietrza przez nos. Inne metody chirurgicznego leczenia chrapania obejmują tonsillektomię i adenoidektomię, które usuwają nadmiar tkanki z tylnej części nosa i gardła. Zabiegi niechirurgiczne obejmują zmniejszenie ilości leków uspokajających przyjmowanych przed snem, spanie na boku i stosowanie poduszki zmniejszającej chrapanie.

Chirurgiczne leczenie chrapania może być niezwykle skuteczne. Badania wykazały, że septoplastyka poprawia jakość snu i zmniejsza chrapanie u pacjentów z niedrożnością nosa. Chociaż nie jest to długoterminowe rozwiązanie problemu chrapania, wyniki utrzymywały się przez sześć miesięcy po zabiegu. Pacjenci zgłaszali wysoki poziom satysfakcji po zabiegu. Konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, jak często ta procedura jest skuteczna.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy Twoja pozycja podczas snu jest przyczyną chrapania?
Czytaj Dalej

Czy alkohol wzmaga chrapanie w nocy?

Jeśli regularnie pijesz alkohol, możesz się zastanawiać, czy zwiększa on chrapanie w nocy. Alkohol jest depresantem, co oznacza,…
Jak usunąć lakier z paznokci
Czytaj Dalej

Jak usunąć lakier z paznokci

Jeśli właśnie nałożyłaś warstwę lakieru do paznokci, możesz zastanawiać się, jak go usunąć. Jest na to kilka sposobów,…
Jak leczyć chrapanie przez nos
Czytaj Dalej

Leczenie chrapania – co warto wiedzieć?

Jeśli cierpisz z powodu problemu chrapania, istnieje kilka dostępnych metod leczenia. Należą do nich CPAP, chirurgia, śpiewanie i…