Czy brak witamin powoduje łamliwość paznokci?

Czy brak witamin powoduje łamliwość paznokci?

Niedobór witaminy C może być odpowiedzialny za łamliwe paznokcie. Przyjmowanie suplementu witaminy C poprawi wchłanianie żelaza, co może poprawić zdrowie paznokci. The Vitamin C Supplements Review zauważa również związek między niedoborem witaminy C a miękkimi paznokciami.

Biotyna

Biotyna jest składnikiem odżywczym, który pomaga utrzymać wytrzymałość paznokci. Wiele osób przyjmuje suplementy zawierające biotynę, aby pomóc swoim paznokciom. Nie wiadomo jednak, czy te suplementy są skuteczne w przypadku łamliwych paznokci. Ważne jest, aby powiedzieć swojemu lekarzowi o wszelkich suplementach, które możesz przyjmować.

Biotyna pomaga utrzymać zdrowie Twoich paznokci i skóry. Bez niej możesz cierpieć z powodu suchych, łamliwych paznokci. Jest to rozpuszczalny w wodzie składnik odżywczy, który można znaleźć w produktach mlecznych, pomarańczach i tłustych rybach. Brak biotyny może również prowadzić do cienkich, krzywych paznokci.

Biotyna pomaga organizmowi wykorzystywać białka, węglowodany i tłuszcze. Biotyna występuje naturalnie w większości pokarmów. Według Institute of Medicine, dorośli powinni spożywać 30 mikrogramów biotyny dziennie. Większość dorosłych może uzyskać zalecaną dzienną ilość biotyny poprzez dietę. Jednak badania wykazały, że suplementy dostarczają do 3000 mikrogramów dziennie.

Witamina C

Witamina C jest niezbędna dla zdrowych kości i zębów, a jeśli masz niski poziom witaminy C, twoje paznokcie mogą stać się kruche i suche. Produkty mleczne są bogate w wapń, a olej rybny i sardynki są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Mogą one również pomóc w smarowaniu i nawilżaniu paznokci.

Łamliwe paznokcie są częstym problemem kobiet, a problem ten może się nasilić na etapie menopauzy. Możesz jednak wzmocnić swoje paznokcie, przyjmując witaminy i minerały, które pomagają przywrócić paznokciom blask. Kluczem jest włączenie ich do swojej diety. Możesz zacząć od przyjmowania suplementu witaminy C lub jedzenia większej ilości pokarmów bogatych w witaminy. Jeśli te metody zawiodą, powinnaś skonsultować się z lekarzem i sprawdzić, czy nie masz niedoboru witamin.

Kruche paznokcie mogą być spowodowane niedoborem żelaza, niedoborem kwasu foliowego lub niedoborem biotyny. Objawy to białe, nieprzezroczyste plamy na paznokciach i żółte przebarwienia. Niektóre witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są w dużych ilościach toksyczne i są magazynowane w tkance tłuszczowej i wątrobie.

Kwas foliowy

Jeśli zauważyłaś, że Twoje paznokcie są łamliwe, nie jesteś sama. Istnieje wiele powodów, dla których może się to u Ciebie dziać. Na paznokcie może mieć wpływ wiele rzeczy, w tym odwodnienie, ostre środki czyszczące i niektóre niedobory witamin. Jedną z najczęstszych przyczyn jest brak witaminy B12. Ta witamina pomaga organizmowi tworzyć DNA i utrzymuje komórki w zdrowiu. Znajduje się ona w wzbogaconych zbożach i produktach zwierzęcych.

Twoje paznokcie składają się z keratyny, tej samej substancji, która tworzy Twoje włosy i skórę. Bez tych składników odżywczych, produkcja keratyny w Twoich paznokciach będzie zaburzona, a Twoje paznokcie staną się kruche i słabe. Biorąc suplement dla tych składników odżywczych jest doskonałym sposobem, aby upewnić się, że jesteś coraz odżywiania, czego potrzebujesz.

Calcium

Brak witamin i minerałów w organizmie jest jedną z najczęstszych przyczyn łamliwych paznokci. Najlepiej jest pozyskiwać witaminy i minerały z żywności, którą spożywasz. Przyjmowanie suplementów może jednak nie pomóc. Biotyna jest dobrym przykładem witaminy, która może pomóc wzmocnić twoje kruche paznokcie. Biotyna znajduje się w wielu pokarmach pochodzenia roślinnego. Należą do nich szpinak, brukselka, szparagi i wzbogacone płatki śniadaniowe. Folian jest kolejną ważną witaminą dla zdrowych, silnych i lśniących paznokci. Znajduje się w niektórych owocach i warzywach i przyczynia się do zdrowego wzrostu i rozwoju komórek.

Witamina D jest również ważnym składnikiem odżywczym. Pomaga ona wzmocnić paznokcie i zapobiega ich wysychaniu. Jeśli chcesz zapobiec łamliwym paznokciom, zacznij od wprowadzenia do swojej diety większej ilości witaminy D i przeciwutleniaczy. Ta witamina jest niezbędna dla zdrowia Twoich paznokci, więc najlepiej włączyć ją do swojej diety.

Żelazo

Kiedy Twoje paznokcie zaczynają się kruszyć i być łamliwe, są one oznaką braku witamin i minerałów. Ten niedobór może być spowodowany kilkoma czynnikami, w tym nieodpowiednią dietą lub nadmiernym wysiłkiem w salonie paznokci. Na szczęście istnieje kilka prostych środków zaradczych, które mogą pomóc poprawić kondycję Twoich paznokci.

Wapń jest kluczowym składnikiem odżywczym dla zdrowia Twoich zębów, kości i paznokci. Brak wapnia w diecie może prowadzić do łamliwych paznokci i łuszczenia się. Pokarmy, które są bogate w wapń to mleko, sardynki, fasola i nasiona. Oprócz wapnia, należy również rozważyć dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3. Ten składnik odżywczy jest niezbędny do produkcji 100 enzymów w organizmie człowieka.

Biotyna to kolejny składnik odżywczy, który może poprawić zdrowie paznokci. Suplementy biotyny mogą poprawić wzrost paznokci i wzmocnić łamliwe paznokcie. Możesz również spróbować przyjmować suplementy witaminy B12, która jest ważna dla rozwoju czerwonych krwinek.

Niedobór wapnia

Niedobór wapnia nie jest bardzo częstym problemem zdrowotnym, ale niedobór może prowadzić do łamliwych paznokci i innych problemów. Objawy niedoboru wapnia są łagodne i początkowo mogą pozostać niezauważone, jednak z czasem mogą się nasilić. Poziom wapnia w organizmie zmniejsza się z czasem, osłabiając kości i zwiększając ryzyko złamań i urazów.

Niektóre objawy niedoboru wapnia obejmują poprzeczne białe pasma na brzegu kilku paznokci. Objawy te są odwracalne, jeśli problem jest leczony. Inne objawy niedoboru wapnia to białe plamy na łożysku paznokcia i poziome pasma lub linie pod paznokciem. W wielu przypadkach leczenie jest tak proste jak przyjmowanie suplementu witaminowego.

Niedobór cynku

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego Twoje paznokcie wyglądają na tak łamliwe, winowajcą może być niedobór cynku. Niedobór cynku jest związany ze słabym gojeniem się ran i osłabieniem układu odpornościowego. Jest on również związany z większą podatnością na stres oksydacyjny. Aby zwalczyć niedobór cynku, postaraj się włączyć do swojej diety więcej produktów bogatych w ten pierwiastek.

W niektórych przypadkach niedobór cynku może powodować białe plamy na paznokciach. Może to nastąpić z różnych przyczyn, w tym urazów i chorób paznokci. Niedobór cynku może również spowodować, że paznokcie będą płaskie i w kształcie skorupki jajka. Suplementacja witaminą C może pomóc w leczeniu tych objawów.

Szkorbut

Szkorbut jest spowodowany niedoborem witaminy C, znanej również jako kwas askorbinowy. Witamina ta nie może być syntetyzowana przez organizm ludzki, dlatego musi być pozyskiwana z diety lub przyjmowana w formie suplementów. Zdrowa dieta zawiera co najmniej 85 mg witaminy C dziennie dla mężczyzn i 75 mg dla kobiet. Witaminę C można znaleźć w różnych owocach i warzywach. Największym jej źródłem jest papryka i owoce cytrusowe.

Najlepszym sposobem na uniknięcie szkorbutu jest jedzenie dużej ilości owoców i warzyw. Witamina C występuje naturalnie w wielu owocach i warzywach, a wiele gotowych produktów spożywczych jest wzbogaconych o tę witaminę. Pamiętaj jednak, że gotowanie i przechowywanie żywności może zmniejszyć zawartość witaminy C. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy jeść owoce i warzywa w stanie surowym.

Anemia

Anemia, czyli niedobór żelaza, może spowodować, że paznokcie staną się łamliwe. Niedobór żelaza jest najczęstszym zaburzeniem żywieniowym na świecie. Bez odpowiedniego poziomu żelaza, komórki krwi mogą utknąć w naczyniach krwionośnych, spowalniając krążenie. W rezultacie paznokcie mogą stać się kruche i miękkie. Anemia może również powodować bladość skóry.

Jeśli zauważysz, że Twoje paznokcie są łamliwe, najlepiej odwiedź swojego lekarza. Lekarz może ocenić Twoje paznokcie, wziąć pod uwagę Twoją osobistą historię, a także przeprowadzić testy. W zależności od wyników, może on zalecić suplementy lub zmiany w Twojej diecie.

Jeśli domowe sposoby nie działają, należy udać się do lekarza, aby wykluczyć inne schorzenia. Posiadanie cienkich, popękanych paznokci może być objawem anemii, niedoboru żelaza lub problemu z tarczycą. Przyjmowanie suplementów żelaza może pomóc przywrócić poziom żelaza w organizmie.

Niedobór żelaza

Łamliwe paznokcie są jednym z głównych objawów niedoboru żelaza. W rzeczywistości stan ten może wpływać na wszystkie aspekty zdrowia danej osoby, w tym na paznokcie. Stan ten jest jednak często trudny do wykrycia i ważne jest, aby zrozumieć, co mogą oznaczać jego objawy.

Objawy niedoboru obejmują zmęczenie, zimne kończyny, bladą skórę i łamliwe paznokcie. Ponadto, osoba może odczuwać ciężkość w rękach i nogach podczas aktywności. Leczenie łamliwych paznokci polega zazwyczaj na przyjmowaniu suplementów żelaza i uzupełnianiu diety o pewne źródła żelaza. Jeśli jednak żaden z tych sposobów leczenia nie zadziała, rozsądnym rozwiązaniem może być wizyta u lekarza.

Łamliwe paznokcie mogą być również oznaką anemii. Stan ten powoduje, że organizm wytwarza niewystarczającą ilość hemoglobiny, białka tworzącego krew, które przenosi tlen z płuc do reszty ciała. Anemia wpływa również na wchłanianie minerałów, takich jak żelazo. Kiedy poziom żelaza jest zbyt niski, paznokcie mogą stać się kruche i oddzielać się od łożyska. Ponadto, osoba z niedoborem żelaza ma tendencję do doświadczania zimnych dłoni i stóp.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak wygląda łamanie się paznokci?
Czytaj Dalej

Jak wygląda łamanie się paznokci?

Pierwszym krokiem w leczeniu złamanego paznokcia jest zastosowanie ucisku na złamany fragment paznokcia. Ucisk powinien pozostać na miejscu…
Jakie są efekty regeneracji paznokci?
Czytaj Dalej

Jakie są efekty regeneracji paznokci?

Regeneracja paznokci może powodować pewne niepożądane efekty uboczne. W niektórych przypadkach może spowodować deformację lub uraz paznokcia. Zraniony…