Przyczyny łamliwości paznokci

Przyczyny łamliwości paznokci

Łamliwe paznokcie mogą być spowodowane kilkoma różnymi przyczynami, od niedoboru witamin po niedoczynność tarczycy. W niektórych przypadkach łamliwość paznokci może być objawem poważniejszej choroby. Inne przyczyny łamliwych paznokci to niedoczynność tarczycy i niedobór żelaza.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z beautyfabric.com.pl

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy, stan, w którym gruczoł tarczowy jest nieaktywny, jest jedną z najczęstszych przyczyn łamliwych paznokci. Osoby z niedoczynnością tarczycy często mają również inne objawy, w tym słabą pamięć, przerzedzenie brwi, suchą skórę i przyrost wagi.

Łamliwość paznokci jest jedną z cech charakterystycznych niedoczynności tarczycy i często towarzyszy jej niedobór białka. Stan ten jest spowodowany brakiem tyrozyny, głównego aminokwasu, który jest kluczowy dla funkcjonowania tarczycy.

Stan ten może również powodować, że paznokcie stają się płaskie lub mają białe smugi. Stan ten może być również objawem niezdiagnozowanego schorzenia tarczycy. Jeśli zauważysz białe smugi na paznokciach, powinieneś udać się do lekarza, aby ustalić, czy masz to schorzenie.

Warstwa keratyny w paznokciu jest odpowiedzialna za ochronę paznokcia przed uszkodzeniami. Niestety, ta warstwa ochronna keratyny może się rozpadać, co prowadzi do łamliwości paznokci. Stan ten znany jest jako onychoschizia, a większość lekarzy nie zna dokładnej przyczyny tego stanu. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zwalczanie łamliwych paznokci. Jednym z rozwiązań jest przyjmowanie suplementów biotyny, które są naturalnym sposobem leczenia niedoczynności tarczycy. Inną opcją jest nakładanie na paznokcie kremu nawilżającego.

Niedoczynność tarczycy wpływa na skórę i może prowadzić do swędzenia i suchości. Pacjenci z niedoczynnością tarczycy mogą również cierpieć z powodu głębokich pęknięć skóry. Ponieważ choroba spowalnia metabolizm, pacjent jest bardziej wrażliwy na niskie temperatury. Lekarz może przepisać miejscowy środek nawilżający, który utrzyma skórę w stanie nawilżenia i zdrowia.

Niedoczynność tarczycy może również wpływać na wzrost włosów. Grubość i kolor skóry również mogą ulec zmianie. Mieszki włosowe i gruczoły łojowe reagują na hormon tarczycy. W rezultacie, zmiany skórne, włosy i paznokcie wszystkie są dotknięte.

Niedoczynność tarczycy może również powodować łamliwość paznokci, rozdwajanie się paznokci i wżery. Na paznokciach mogą również powstawać poziome zagłębienia, zwane liniami beau. Dodatkowo, stan zwany łuszczycą może powodować łamanie i pękanie płytki paznokcia. W ciężkich przypadkach, na skórze może rozwinąć się bolesny stan zwany czerniakiem podpaznokciowym.

Niedobór witamin

Jeśli zauważysz, że Twoje paznokcie kruszą się i pękają, może to być spowodowane niedoborem witamin. Dla zdrowych paznokci ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D. Jednak wiele osób doświadcza tego problemu ponieważ mają niewystarczający poziom tych składników odżywczych w swoim organizmie. Niektóre z tych witamin można znaleźć w produktach mlecznych, sardynkach oraz fasoli i nasionach. Można również przyjmować suplementy witaminowe.

Inną częstą przyczyną łamliwych paznokci jest niedobór żelaza. Witamina ta jest potrzebna czerwonym komórkom krwi do przenoszenia tlenu do każdej części ciała, w tym do paznokci. Bez wystarczającej ilości żelaza, paznokcie stają się wklęsłe i obłe, co może wyglądać bardzo nieatrakcyjnie. Twój organizm potrzebuje około ośmiu miligramów żelaza dziennie, w zależności od Twojego wieku.

Jeśli zauważyłaś, że Twoje paznokcie wydają się łamliwe, powinnaś umówić się na wizytę u lekarza. Lekarz może zbadać Twoje paznokcie i ocenić Twoją dietę pod kątem niedoborów. Może on również przeprowadzić odpowiednie testy, aby zdiagnozować podstawową przyczynę. Specjalista może również zalecić suplementy i zmiany w diecie, aby leczyć twój stan.

Pomimo wielu potencjalnych przyczyn niedoboru witamin, objawy będą się różnić. Ogólnie rzecz biorąc, niedobór witamin rozwinie się po tygodniach lub miesiącach nieodpowiedniego odżywiania. Niektóre niedobory mogą rozwijać się przez rok lub dłużej. Niedobór witamin może powodować łamliwe paznokcie i luźne zęby.

Innym objawem niedoboru witamin są białe plamy pod paznokciami. Te białe plamy są zazwyczaj oznaką niedoboru witamin, ale mogą również wskazywać na inną chorobę podstawową. Jeśli zauważysz białe plamy pod paznokciami, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Niektórzy pacjenci z łamliwymi paznokciami mogą być również niedożywieni. Pacjenci z tym schorzeniem mogą mieć miękkie, kruche paznokcie z podłużnymi rozdwojeniami. U młodszych pacjentów łamliwe paznokcie mogą być objawem anoreksji, poważnego schorzenia podstawowego. U pacjentów w podeszłym wieku mogą być oznaką demencji.

Łamliwe paznokcie są częstym problemem dermatologicznym, a jego leczenie wymaga szybkiej pomocy medycznej. Istnieje kilka metod leczenia tego stanu. Leczenie polega na leczeniu choroby podstawowej, ochronie paznokci przed uszkodzeniem i uzupełnianiu biominerałów. Można również przepisać leczenie miejscowe.

stany zapalne

Łamliwe paznokcie mogą być spowodowane wieloma przyczynami, w tym niedoborem witamin lub stanem zapalnym. Mogą one dotyczyć włosów, skóry, paznokci, a nawet błon śluzowych. Jeśli uważasz, że masz stan zapalny, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Lekarz może przepisać leki, aby leczyć podstawowy problem.

Objawy łamliwości paznokci to rozdwajanie się, łuszczenie, miękkość i utrata elastyczności. Objawy te występują najczęściej na jednym lub kilku paznokciach. Łamliwość paznokci jest również związana ze stanami zapalnymi, chorobami ogólnoustrojowymi i urazami.

Stan zapalny może dotyczyć paznokci i może być trudny do zdiagnozowania. Stan ten może być oznaką podstawowej choroby ogólnoustrojowej. Ponieważ paznokcie są tak ważną częścią ciała, ich ocena powinna być włączona do ogólnego badania fizykalnego. Subskrybuj VisualDx za darmo przez pierwsze 30 dni i uzyskaj dostęp do obrazów medycznych i informacji klinicznych.

Często stan ten jest wyzwalany przez uraz lub infekcję. W niektórych przypadkach stan ten jest wywołany przez reakcję alergiczną na produkty do pielęgnacji paznokci. W innych przypadkach stany zapalne mogą powodować łamliwość lub wypadanie paznokci. Niezależnie od przyczyny, należy szukać pomocy medycznej jeśli paznokcie są bolesne, łamliwe lub w inny sposób niestabilne.

Istnieje kilka różnych sposobów leczenia łamliwości paznokci. Jednym z najczęstszych sposobów jest przyjmowanie leków zmniejszających stan zapalny. Możesz również zastosować miejscowe kortykosteroidy na dotknięty chorobą paznokieć. Jednak te metody mogą powodować ból. Inną opcją leczenia jest wstrzykiwanie kortykosteroidów bezpośrednio do paznokcia. Zabieg ten nie jest pozbawiony ryzyka i jest bolesny.

Leczenie tego schorzenia będzie zależało od podstawowego stanu chorobowego. Niektórzy pacjenci mogą wymagać chirurgicznego usunięcia płytki paznokciowej w celu ułatwienia drenażu tkanki podstawowej. Inne zabiegi mogą obejmować moczenie przeciwbakteryjne w celu zmniejszenia stanu zapalnego i promowania gojenia. W niektórych przypadkach można zastosować leczenie miejscowe, aby rozwiązać psychologiczny aspekt tego stanu.

Onychoschizia

Onychoschizia to stan, w którym paznokcie są kruche i mogą stać się bolesne. Podczas gdy łamliwość jest zazwyczaj spowodowana wadą genetyczną, wyzwania środowiskowe i braki mogą również powodować ten problem. Narażenie na działanie silnych chemikaliów, wielokrotne moczenie i suszenie paznokci lub niewłaściwe odżywianie mogą również prowadzić do łamliwych paznokci.

Łamliwe paznokcie są częstym problemem w okresie starzenia się i mogą być również spowodowane przez choroby. Według dermatologów, 27 procent kobiet cierpi na łamliwość paznokci. Objawy tej dolegliwości to rozdwajające się, miękkie i kruche paznokcie. Występuje ona częściej u kobiet niż u mężczyzn. Powtarzające się moczenie i suszenie może sprawić, że paznokcie staną się kruche i miękkie. Łamliwe paznokcie mogą być również oznaką poważniejszych schorzeń, takich jak zaburzenia tarczycy.

Jeśli podejrzewa się onychoschizję, należy przeprowadzić kompleksowe badania. Należy wykonać badania krwi, w tym pełną morfologię krwi. Konieczne może być wykonanie innych badań, w tym badania tarczycy i wskaźnika sedymentacji erytrocytów, będącego miarą ostrego stanu zapalnego. Należy również wykonać pełny panel metaboliczny, który obejmuje poziom krwi, glukozy, elektrolitów oraz markerów funkcji nerek i wątroby. Dodatkowo można pobrać do analizy próbki płytki paznokciowej, a także rozdwojenia paznokci.

Rozdwojone paznokcie mogą być bolesne i wymagają leczenia. Objawy rozdwojonych paznokci obejmują rozdwajający się, łuszczący się, miękki i łamliwy paznokieć. Stan ten jest powszechny i może dotyczyć nawet 20 procent populacji. Choroba ta charakteryzuje się kruchymi paznokciami u rąk i nóg.

Innym częstym objawem onychoschizia są pionowe grzbiety w paznokciach. Grzbiety te w dotyku są szorstkie i mogą być wyboiste. Ponadto mogą być obecne wylewy odpryskowe lub zmiany pigmentowe w skórce.

Miejscowo stosowany preparat biomineralny może pomóc wzmocnić paznokcie i wygładzić je. Zawiera on witaminy, minerały i aminokwasy i może pomóc w poprawie kondycji. Bioaktywne peptydy kolagenowe mogą również pomóc zwiększyć tempo wzrostu paznokci. Pomaga to zmniejszyć częstotliwość łamania się paznokci.

Inną częstą przyczyną łamliwości paznokci jest liszaj płaski. Stan ten dotyka około 50 procent pacjentów z łuszczycą. Pacjenci z tą chorobą często noszą lakier do paznokci przez wiele miesięcy, co powoduje łamliwość paznokci.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak dobrze obcinać paznokcie
Czytaj Dalej

Jak dobrze obcinać paznokcie

Istnieją pewne techniki, których należy przestrzegać, jeśli chcemy prawidłowo obcinać paznokcie. Jedną z nich jest nałożenie odżywczego oleju…
Jak leczyć bezdech
Czytaj Dalej

Chrapanie przez usta – jak je leczyć

Jeśli masz chrapanie przez usta, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak temu zaradzić. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by zapewnić…
Czy chrapanie obniża jakość snu?
Czytaj Dalej

Czy chrapanie obniża jakość snu?

Czy chrapanie obniża jakość Twojego snu? Odpowiedź może Cię zaskoczyć, ale ma to pewne implikacje medyczne. Chrapanie jest…